İSVEÇLİ SOSYAL DEMOKRATLAR SEÇİM KAMPANYASI BAŞLADI

İsveç 9 Eylülde genel ve yerel seçimlere gidiyor. 2018 Nisan ayından itibaren yazılı ve görsel basında başlayan partilerin seçim çalışmaları şimdi de meydanlara iniyor. Seçimlere bir ay gibi bir süre kala İsveçli Sosyal Demokratlar hazırladıkları bir seçim filmiyle sahaya çıktılar.
İSVEÇLİ SOSYAL DEMOKRATLAR SEÇİM KAMPANYASI BAŞLADI İSVEÇ POSTASI 


İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi hazırladığı görsel “seçim filmi”yle vaatlerini İsveç halkına anlatmaya başlıyor. Bugün tanıtılan filmde Başbakan Stefan Löfven kızarmış sucuk (korv) satan bir büfeye giderken görüntüleniyor. Pişmiş ya da kızarmış sucuk (korv) İsveçlilerin öğün aralarında vazgeçemedikleri bir küçük ekmek arası.

Seçim propagandasından sorumlu John Zanchi, “Bu filmin büyük yankı uyandırcağını söyleyebilirim. Çünkü geçen yıllardaki seçimlerden biliyoruz” ifadelerini kullanıyor. Sosyal Demokratlar, seçimlere bir ay kala hazırladıkları ve hazırlayacakları görsel ve afişlerle genellikle emeklilere, entegrasyon ve refah toplumunun kazanımlarına odaklanacakları dile getiriyorlar. Böylece topluma çok güçlü seçim mesajlar vereceklerine inanıyorlar.

Seçim için önemli ölçüde Başbakan Stefan Löfven, Maliye Bakanı Magdalena Andersson, Dışişleri Bakanı Margot Wallström ve Savunma Bakanı Peter Hultqvist ağır toplar olarak başı çekecekler, meydanlarda vaatlerini anlatarak İsveç halkını ikna etmeye çalışacaklar. İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi bu seçime en düşük seçim anketleriyle giriyorlar. Anketlerdeki son durum % 24,5 düzeyinde bulunuyor. Bundan önceki 2014 seçimlerini % 31 ile geçen partinin bugünkü durumu pek parlak görünmüyor.

Sosyal Demokrat Parti Sekreteri Lena Radström Baastad bu yılki seçimin geçmiş dönemlere benzemeyeceğini ve geçen seçimlerden ayıran iki çok önemli farkı olduğunu dile getiriyor. Baastad, “Bu seçim geçmişteki gerçeklere dayanmıyor ve bambaşka bir seçim çalışması olacak. İlk önce iyi bir değerlendirme yaparak, nasıl bir toplum istediğimizi ortaya açık ve anlaşılır bir biçimde koyacağız. Bir başka gerçek Başbakan Stefan Löfven ırkçı İsveç Demokratları’nın İsveç politikasını ele geçirmelerinin önünde garanti rolü oynayacak olmasıdır” değerlendirmesini yapıyor.

İsveçli ırkçı parti İsveç Demokratları meclise 2010 seçimlerinde % 5,7 oy alarak girmişlerdi. 2014 de ise % 12,86 oy aldılar ve bugün istatistikler % 18 ile 20 arasında gösteriyor.

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nden Türkiye kökenli 5-6 milletvekili adayı bulunuyor.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 22 Ekim 2018, 16:47 tarihinde yazdırılmıştır.