DOLAR 6.49’U GÖRDÜ

Dolar 26 Temmuz’dan bu yana rekorlara doymuyor. Bugün sabah saatlerinden itibaren yükselmeye başlayan dolar 09.30 dolaylarında 6.49’u gördü. Avro ise 7.42 oldu. Doların yükselmesinde ABD’ye giden Türk heyetinin elinin boş dönmesi olarak değerlendiriliyor
DOLAR 6.49’U GÖRDÜ İSVEÇ POSTASI


Türkiye ve ABD arasında Rahip Andrew Brunson’ın tutukluluğu ve Washington yönetiminin aldığı yaptırım kararları nedeniyle başlayan krizi çözmek üzere ABD’ye giden Türk heyeti dün Türkiye’ye bir uzlaşma sağlayamadan dönmüştü.

Bugün saat 11.00 de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni ekonomik modele yönelik açıklamalar yapacaktı. Bu açıklamalar saat 14.30 ertelendi. Ekonomistler, bu ertelemenin nedenini hem bilmiyor, anlam veremiyorlar hem de dolar her dakika artarken bir açıklama yapılmamasını garip karşılıyorlar.

Dolar ve Avro aslında uzmanlara göre yılbaşından itibaren hareketlenmeye başlamıştı. TL’nin dolar karşısındaki kaybı yüzde 40’lara yaklaştı. Doların yükselmesini durdurmak göründüğü gibi pek kolay görünmüyor. Ünlü ekonomist Prof.Dr. Korkut Boratav bu konuda IMF programına dahil olmak gibi bir tezi ileri sürüyor. Boratav yıllardır IMF’e karşı olan bir ekonomist olarak biliniyordu. Demek ki, ortada çok acil ve ağır bir durum var.

Dün memleketi Rize’de konuşan Erdoğan yine popülist söylemlerine devam etti. Cumhurbaşkanı, “Onların doları varsa bizim de halkımız, hakkımız, Allah’ımız var” dedi. Bu tür söylemler ne ölçüde doların ateşini düşürecek hep birlikte göreceğiz.

Piyasalarda bir panik ortamı var. Uzmanlar genellikle Merkez Bankası’nın rezervlerinin doları durdurmak için yeterli olmadığı görüşünü ileri sürüyorlar. Dolaysıyla bir döviz kriziyle karşı karşıya bulunuyoruz.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin TL’deki sert değer kaybını durdurması gerektiğini belirterek ülkenin durumunun bir ay önceki kredi notu indiriminden bu yana bozulduğu uyarısında bulundu.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 23 Ekim 2018, 13:00 tarihinde yazdırılmıştır.