NORVEÇ, EROİN BAĞIMLILARINA ÜCRETSİZ EROİN VERECEK

Avrupa'da aşırı doz uyuşturucu kaynaklı ölümlerin en fazla meydana geldiği Norveç'te hükümetin, bağımlılığı ciddi seviyelere ulaşmış olan kişilere yaşam standartlarını iyileştirme amaçlı ücretsiz eroin vermeyi test edeceği öğrenildi.
NORVEÇ, EROİN BAĞIMLILARINA ÜCRETSİZ EROİN VERECEK İSVEÇ POSTASI 


Avrupa Uyuşturucu ve Bağımlılık İzleme Merkezi'ne göre Norveç aşırı doz uyuşturucu kullanımı kaynaklı ölümlerin en fazla yaşandığı ülkelerden biri. Ülkede 2015 yılında ölen 1 milyon kişiden 81'i aşırı doz uyuşturucudan hayatını kaybetti.

Norveç hükümeti şimdi  bağımlılığı ciddi düzeyde olan kişilerin yaşam standartlarını iyileştirmek amacyla bu kişilere ücretsiz eroin reçetesi yazmayı test edecek.

Norveç Sağlık ve Sosyal İşler Müdürlüğü bu kapsamda  projeden yararlanacak kişileri ve uygulanacak yöntemi belirleyecek ayrıca maliyetleri hesaplayacak.

Norveç Sağlık Bakanı Bente Hoie Facebook hesabından yaptığı açıklamada "Bu projenin şu anda ulaşamadığımız ve mevcut programların yardımcı olmadığı bazı bağımlıların hayat kalitesini artıracak bir çözüm sağlamasını umuyoruz" dedi.
 

PROGRAM EN ERKEN 2020'DE BAŞLAYACAK

İsviçre, Hollanda ve Daniamrka'da hayata geçirilen veya denenen tıbbi amaçlı eroin terapisi tartışmalı bir konu.  Ancak  ücretsiz eroin programının savunucuları bunun bağımlıların hayat kalitesini artırdığını, aşırı doz ölüm oranalrını azalttığını ve suç oranını düşürdüğünü vurguluyor. 

Sağlık Bakanlığı proje kapsamında ilk tedavilerin en erken 2020'de başlaaycağını açıkladı. Aftenposten gazetesine göre projeden 400'e kadar uyuşturucu bağımlısı yararlanabilecek.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 22 Ekim 2018, 18:07 tarihinde yazdırılmıştır.