İSVEÇ’TE HÜKÜMET KURMA GÖREVİ TEKRAR ULF KRİSTERSSON’A VERİLDİ

İsveç’te yaklaşık seçimlerden sonra iki aydır süren yeni hükümet kurma çalışmalarında önemli bir gelişme yaşanmadı. Meclis Başkanı Andreas Norlén ikinci kez hükümeti kurmakla Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson’u görevlendirdi.
İSVEÇ’TE HÜKÜMET KURMA GÖREVİ TEKRAR ULF KRİSTERSSON’A VERİLDİ İSVEÇ POSTASI


İsveç Meclis Başkanı hükümet kurma çalışmalarında fazla bir ilerleme sağlayamadı. Hükümet kurma çalışmalarında üçüncü parti olan ve 62 milletvekiline sahip ırkçı İsveç Demokratları’na görev verilmedi. Meclis Başkanı Merkez Partisi Başkanı Annie Lööf’e verebileceği düşünülen görev hem Ilımlı Muhafazakar hem de Hıristiyan Demokratlar tarafından engellendi. Meclis Başkanı, bunun üzerine bugün saat 09.30’daki basın toplantısında görevi tekrar bir haftalığına Kristersson’a verdiğini açıkladı.

Meclis Başkanı hüküt kurma çalışmalarına Kristersson’un devam edeceğini açıklarken gelecek hafta değişik bir yöntem uygulayacağının da altını çizdi. Ulf Kristersson gelecek hafta meclis’te yeni başbakan adayı olarak oya sunulacak. Bu yöntemin işe yarayıp yaramayacağı pek bilinmiyor.

Merkez Partisi Başkanı Annie Lööf görevi devralmak isterken çalışmalarına Çevre Partisi / Yeşiller ile anlaşarak ve Sosyaldemokratların desteğini sağlamaya çalışacağını biliniyordu. Fakat kendisine görev verilmesini sağ ittifak içeisinde yer olan diğer iki parti engellemiş oldu.

Liberal Parti Başkanı Jan Björklund geçen hafta “takım yıldızı” önerisini getirmişti. Sağ ittifak’a Çevre Partisi / Yeşillerin eklenmesiyle bir sonuç alınabileceğini umuyordu. Björklund’a göre Çevre Partisi’yle fazla bir çalışma ve görüşme yapılmamıştı. Bu bir çözüm yolu olabilirdi.

Ayrıca Meclis Başkanı hem Sol hem de ırkçı Parti başkanlarıyla ayrı ayrı görüşerek düşüncelerini dinledi Fakat görüşmelerle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

http://www.isvecpostasi.com adresinden 15 Kasım 2018, 16:14 tarihinde yazdırılmıştır.