ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 13 Şubat 2018, Salı 11:24 tarihinde eklendi. 603 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

RAKHMAT AKİLOV DAVASI BAŞLADI

Bugün 13 Şubat 2018 de başlayan Akilov hakkındaki terör davası en az üç ay süreceği tahmin ediliyor. İddia makamı olan savcılık her türlü belge ve bilgiyi topladığını belirtiyor. Akilov çaldığı bir kamyonla Drottninggatan’da Åhlens’in önünde halk yığınlarının arasına sürmüş, 5 kişi yaşamını yitirmiş ve onlarca kişi yaralanmıştı.
RAKHMAT AKİLOV DAVASI BAŞLADI İSVEÇ POSTASI


İsveç halkı 7 Nisan Radikal İslamın terörünü ve terör kurbanlarını hiçbir zaman unutmayacaktır. Akilo’'un kafasında önceden yaptığı keşfe göre Ahlens’in önünde halk yığınlarının üzerine sürerek olanaklı olduğu kadar insanları öldürmek ve kamyonu metro girişine sürerek patlatmak. Plan kurduğu gibi işlemiyor ve kamyon 5 kişiyi öldürdükten sonra Åhlens’in vitrinine çarparak duruyor. Akilov hapishanedeki gardiyana en az 100 kişiyi öldürmeyi planladıüını ölü sayısından memnun olmadığını söylüyor.

Bugün sıkı güvenlik önlemleri altına Stockholm Mahkeme Güvenlik salonunda saat 09.15’te başlayacak olan mahkemede Akilov terör suçu işlemekten yargılanacak muhtemeldir ki, “ömürboyu” hapis cezasına çarptırılacak. Ayrıca 155 kişiye tazminat ödemesi de gündemde olacak.

Rakhmat Akilov duruşmalar esnasında kendisine söz verilecek ama konuşup konuşmayacağı tam olarak bilinmiyor. Mahkeme sonucunda verilen cezası “Yüksek Mahkeme”ye itiraz etme hakkı var. Akilov’un cezalandırılması halinde belli bir sürüden sonra yurtdışı edilmesine karşı olmadığı da ifade ediliyor.

Akilov’a daha öncesuçunu kabul ederek yaptıklarını anlattığı ve 21-22 Şubattaki mahkeme gününde de kendisine söz verilerek anlatması istenecek ama, konuşup konuşmayacağı tam olarak bilinmiyor.Akilov davası hem İsveç basını tarafından hem de dünya basını tarafından ilgiyle izlenecek. İsveç halkı da davaya büyük ilgi gösteriyor ve “ömürboyu” ceza almasını istiyor.


Saldırıda yaşamını yitirenlerin en küçüğü olan 11 yaşındaki EBBA'ya arkadaşı tarafından bırakılan ayıcık ve tazive yazısı


                                                       Mahkeme önünde alınan sıkı güvenlik önlemleri

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com