ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 13 Ocak 2015, Salı 18:52 tarihinde eklendi. 1003 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rauf Denktaş’ın Ölümünün 3’ncü Yıldönümü

Kıbrıs Türk halkının Rumlara ve egemenlere karşı verdiği yaşam mücadelesinin unutulmaz kahramanlarından olan Rauf Raif Denktaş’ın ölümünün 3’ncü yılı. 27 Ocak 1924 yılında Kıbrıs’ın Baf bölgesibde doğan Denktaş, 13 Ocak 2012 günü yaşama gözlerini yumdu.
Rauf Denktaş’ın Ölümünün 3’ncü Yıldönümü Rauf Denktaş okumak için 1930 yılında İstanbul’a geldi. Arnavutköy ilk, orta ve lise öğrenimi veren Fevzi Ati Lisesi’nde eğitimine başladı. Ortaokulu tamamladıktan sonra Kıbrıs’a dönerek liseyi orada tamamladı. II. Dünya Savaşı sonrası İngiltere’ye giderek hukuk eğitimi aldı. Önce avukatlık ve daha sonra savcılık yaptı.


Kıbrıs Türk’ünün üzerindeki baskıları çok yakından hisseden Denktaş, bu konuda çalışmalar yapmaya başladı. Dr. Fazıl Küçük’le birlikte hareket etti. 1948 yılında düzenlenen büyük miting’de konuşmacı olarak yer aldı. Mücadelesini daha iyi sürdürebilmek için Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu başkanı oldu. Savcılık görevinden İngiliz yönetimini zorlukla ikna ederek istifa etti ve toplum sorunlarıyla uğraşmaya başladı.


1950 sonrası Kıbrıs’ta başlayan Rum şiddet hareketleri ve adayı Yunanistan’a bağla çalışmaları “Enosis” ve EOKA ile sürdürülüyordu. Kıbrıs Türk’ü üzerinde her geçen gün baskılar artıyordu. Rauf Denktaş bu işin sadece siyasi mücadeleyle sürdürülemeyeceğine kanaat getirerek, 1958 yılında hükümetteki görevinden istifa etti. Aynı yıl “Türk Muktaveme (direniş) Teşkilatı”nı kurdu.


O günden sonrada hem siyasi mücadele hem de silahlı mücadele verdi. 1960 Kıbrıs’ın bağımsızlığı ve iki federasyonlu bir hale gelmesinde Anayasa çalışmalarına katıldı. Rumların durmak bilmez Türklere ve Türk köylerine saldırıları karşısında Dr. Fazıl Küçük ile Türkiye’ye gelerek Mendereres hükümeti Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü zorlu’yla görüştü. Onu ikna ederek 16 Ağustos 1960 tarihinde adaya 650 kişilik Türk Alayı Magosa’ya gönderildi.


1963 yılında tırmanan Rum saldırıları, basılan köyler ve öldürülen yüzlerce Kıbrıslı için Ankara’ya gitti. Bu kez adaya sandalla dönerek direniş hareketini yeniden düzenleyerek Rumlarla mücadele gücünü yükseltti. Türkiye 1964 yılında “Garantörlük”ten doğan hakkını kullanarak adaya asker çıkarmak istedi ama Amerika Başkanı Lyndon Baines Johnson buna izin vermedi. İşte o tarihte başbakan olan İsmet İnönü’nün ünlü mektubu Johnson’a gönderildi.


Rauf Denktaş 1964 yılında yapılan Londra Konferansı’ndan sonra Makarios tarafından ada girmesi yasaklandı. Bu yasak 1968 yılında kaldırıldı. 1970 yılında Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı’na seçildi. Bunun yanısıra 28.03.1973 gününe kadar Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetim Başkanı olarak çalıştı.


Türk Hükümeti’nin Temmuz 1974 yılında adaya garantör devlet adıyla çıkarma yapması ve Türk bölgelerini Rumlardan temizlemesi üzerine “Yeşil Hat” çizildi. Rumlarla yapılan görüşmeler sonuçsuz kalınca tek yönlü olarak 1975 yılında “Bağımsızlık” ilan edilerek Türk Federe Devleti kuruldu. Devlet Başkanı seçildi. Aynı şekilde Rumlarla yürütülen çalışmalarda bir ilerleme kaydedilemedi. Bunun üzerine Kuzey Kıbrıs Türk Federe Devleti adını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak değiştirerek tam bağımsız bir devlet halini aldı.


Rauf Raif Denktaş 1983’ten  2005’e kadar siyasi mücadelesini bıkmadan usanmadan sürdürdü. Kıbrıs Türk’ünün çıkarları için yılmaz bir savşçı oldu. Rum kesimi “Rauf Denktaş” gitmeden çözüm olmaz diyerek, onun ödün vermez kişiliğini kabul etmek zorunda kaldı.


Denktaş sonrası yürütülen çalışmalar, Rumların uzlaşmaz tutumları ve AB’nin Rumları birliğine alması çözümsüzlüğün kaynağını oluşturdu. Bugün ikili görüşmeler durmuştur ve bir ilerleme yoktur.


Rauf Denktaş 8 Ocak gecesi rahatsızlanmış ve kaldırıldığı hastanede 13 Ocak 2012 yılında yaşama gözlerini yummuştur.


Bu yılmaz mücadeleci Türk hakları savunucusu Rauf Denktaş’ın kişiliği önünde saygıyla eğiliyor, ruhu şad olsun diyoruz.


İsveç Postası

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com