ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 04 Kasım 2017, Cumartesi 15:52 tarihinde eklendi. 447 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SABAHATTİN ÖNKİBAR’A ’AKŞENER’ SALDIRISI

Gazeteci ve yazar Sabahattin Önkibar'a, İstanbul Kitap Fuarı'nda saldırı gerçekleşti. MHP’lilerin saldırısında yazarın yayınevi olan Kırmızı Kedi'nin standındaki çalışanlar yaralandı.
SABAHATTİN ÖNKİBAR’A ’AKŞENER’ SALDIRISI İSVEÇ POSTASI


Tüyap İstanbul Kitap Fuarı'nda Kırmızı Kedi Yayınevi standında imza etkinliği olan Sabahattin Önkibar'a saldırı gerçekleştirildi.

Odatv'nin aktardığına göre, Yaklaşık on kişinin gerçekleştirdiği saldırıda Kırmızı Kedi Yayınevi çalışanları yaralandı.

Saldırının Önkibar'ın Meral Akşener kitabı bahane edilerek gerçekleştirildiği öne sürüldü.
 

ÖNKİBAR'DAN AÇIKLAMA

Önkibar, saldırı sonrasında "Bir kitaba dahi tahammül edemeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Türkiye'nin geldiği nokta budur ama eğilmeyeceğiz inatla mücadele edeceğiz" dedi. Önkibar Odatv'ye yaptığı açıklamada sözlerine şöyle sürdürdü:

"Asena adlı kitabımı kastederek, neden yazdığımı sordular önce. Ben de 'gazetecilik yaptığımı' belirtim. Devlet Bahçeli'ye dair bir önceki kitabımın öfkesi de var. Ve bir yumruk attılar. Devlet Bahçeli'nin organize olmuş fedaileri bunlar, çok belli. Panik halindelerdi. Yerlerde kanlı kitaplar var. Ben kitap yazmaya ve Kırmızı Kedi Yayınevi ile birlikte olmaya devam edeceğim." 'HİÇBİR ŞEKİLDE GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ'

Kırmızı Kedi Yayınevi'nin sahibi Haluk Hepkon ise açıklamasında "Türkiye'de içinde olduğumuz hoşgörüsüzlük ve demokrasi karşıtı ortamın yansımasıdır bu saldırı. Böylesi ilk kez yaşanıyor. Daha önce yayınevine saldıranların tespit edilmesine rağmen adliyeden bırakılması sonrasında geldiğimiz nokta bu. Dün de vurguladığımız gibi, hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. Gelecekleri varsa, görecekleri de var" dedi.

Saldırgan grubun standın üzerine çıkmasına yayınevi çalışanları da sert bir şekilde karşılık verdi. Saldırganların tepindiği  standda Merdan Yanardağ, Ali Türkşen, Mehmet Ali Çelebi gibi isimlerin kitapları da yer alıyordu. Saldırıda çok sayıda kitap da zarar gördü.Bu saldırı tanınmış pek çok gazeteci, yazar, düşünür tarafından kınandı.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com