ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 26 Aralık 2017, Salı 19:37 tarihinde eklendi. 622 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SAHLGRENSKA HASTANESİ’NDE BAŞLAYAN KIZAMIK SALGINI YAYILIYOR

Göteborg’da bulunan Sahlgrenska Üniversite Hastanesi’nde 10 Aralıkta ilk kez görülen ve gerekli önlemler alınmadığı için salgın haline dönüşen kızamık hastalığı Norveç, Danimarka ve Finlandiya’yı da korkutuyor.
SAHLGRENSKA HASTANESİ’NDE BAŞLAYAN KIZAMIK SALGINI YAYILIYOR İSVEÇ POSTASI


İsveç’te uzun yıllar görülmeyen ve kökü kazındı gözüyle bakılan kimi bulaşıcı hastalıkla görülmeye başladı. İsveç’in batı tarafında bulunan ikinci büyük kenti Göteborg’da Sahlgrenska Üniversite Hastanesi’nden yayıldığı belirlenen kızamık salgını hem İsveç’i hem de komşu ülkeleri endişelendiriyor.

İsveç Hıfzıssıhha Kurumu salgının önüne geçilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü belirtirken Halk Sağlığ Enstitüsü’nden epidemolog Anders Tegnell, ”Dünyada uzun zamandır kökü kazınamayan ama İsveç ve komşu ülkelerimizde görülmeyen bulaşıcı kızamık hastalığı ortaya çıkmaya başladı. Bu  kötü bir durum. Öyle anlaşılıyor ki, zaman zaman buralarda da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle biz her zaman hazırlıklı olmalıyız ve en iyi biçimde üstesinden gelmek için mücadele etmeliyiz” ifadelerini kullanıyor.

Sahlgrenska Üniversite Hastanesi müdürü Anne Haglund Olmarker, ”Şuan kesin sayıyı bilmiyoruz ve bu hastalığa yakalanları araştırıyoruz. Fakat yüzün üzerinde kişiye bulaşmış olduğunu tahmin ediyoruz. Kızamık hastalığının yayılmaması için gerekli tüm çalımalar yapılıyor. Bulaşanları bulmaya çalışıyoruz. Halk bu yönde bilgilendiriyoruz. Bu hastalığı kapanları tedaviye çalışıyoruz” diyor.

Halk Sağlığı yetkilileri vatandaşları aşı olmaya çağırıyor. Bu hastalıktan kuşkulananların birkaç gün içinde gerek hastanelerin acil servislerine gerekse acil merkezlere ulaşarak aşı olmaları sağlık veriliyor.
 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com