ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 03 Ağustos 2015, Pazartesi 08:03 tarihinde eklendi. 1030 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SAHTE İLAÇLAR TEHLİKE SAÇIYOR

Piyasaya çeşitli yolardan sürülen sahte ilaçlar insanlar için deva değil, ölüm getiriyor. İnternet üzerinden satışların devreye girmesiyle insanlar çok daha kolay kandırılabiliyorlar. İlaç için verilen tanıtım ile ilacın içeriği uyuşmuyor. Yetkili kurumlar ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sürekli uyarılar yayınlıyor.
SAHTE İLAÇLAR TEHLİKE SAÇIYOR İSVEÇ POSTASI

Bugün Dagens Nyheter gazetesinin “Tartışma” sayfasına konuyla ilgili bir yazı kaleme alan Lund Üniversitesi Etnologi Enstitüsü Prof. Dr. Susanne Lundin, bu piyasada milyarların döndüğünü ve çok büyük meblağlarda kazançlar elde edildiğini yazıyor. İnsan canının hiçe sayıldığına örnekler veriyor.

Kongo’da sahte ilaç kullanan 400 çocuk felç oluyor. Olayı araştıran Dünya Sağlık Örgütü bu duruma “Salina” adlı sahte bir ilacın yol açtığını tespit ediyor. Salina ilacı tanıtımında sakinleştirici olarak bilinen “diazepam” olarak sunuluyor. Fakat içeriği yüksek dozda antipsikotik madde olan “haloperidol” bulunuyor. Bu ilaç insanlarda yüz, boyun ve dil felçlerine yol açıyor.

Temmuz ayında Kongo Kinşasa’da Londra Sağlık ve Tropikal İlaçler Okulu bir seminer düzenliyor. Bu seminere, araştırmacılar, kriminal tekniker, Dünya Sağlık Örgütü’nün ilaçlar konusunda uzman tıp bilimcileri ve İnterpol katılıyor. Burada sahte ilaçlar üzerinde yapılan çalışmalar ve sonuçları tartışılıyor.

Bir başka ilaçta Afrika kıtasının en büyük sorunu olan Malarya hastalığı yaklaşık 207 milyon insan bu hastalıktan muzdarip bulunuyor. Piyasada el altından satılan ilaçların yüzde 35’i sahte bu oran Nigerya’da yüzde 64’lere ulaşıyor. Bu ilaçları hiv/aids, tbc ve ebola ilaçları izliyor.

Prof. Suanne Lundin halkın bu konuda daha fazla bilgilendirilmeye gereksinmesi olduğunu internet ya da siyah(kara) piyasadan el altından alınan ilaçlara güvenilmemesini öğütlüyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com