ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 02 Temmuz 2018, Pazartesi 06:44 tarihinde eklendi. 507 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SİVAS KATLİAMI'NIN 25'İNCİ YILI

2 Temmuz 1993 günü Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’a gelen binlerce kişiden sanatçıların, yazarların kaldığı Madımak Oteli dinci yobazlarca ateşe verildi. Olayda 33 kişi yaşamını yitirdi.
SİVAS KATLİAMI'NIN 25'İNCİ YILI İSVEÇ POSTASI


Bu yıl Sivas’ta 25’incisi gerçekleştirilecek olan “anma törenleri” için binlerce kişi Sivas’ta buluşacak. 25 yıl önce aralarında şair, yazar, sanatçı olmak üzere yakılarak katledilen 33 kişinin anılması için, Seyrantepe’de bulunan Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevi Kültür Dernekleri’ne ait cemevi önünde toplanılacak. Kitle daha sonra, saat 11.00 civarında, kitlesel yürüyüş gerçekleştirerek, Madımak Oteli önünde anma ve miting gerçekleştirilecek. 

Anma törenleri için Sivas Valisi Davut Gül ile görüşen heyette bulunan Özgür Kaplan, Vali’nin kendilerini, "Cumhurbaşkanı ya da hükümet aleyhine slogan atılırsa anmaya  müdahale ederiz" uyarısında bulunduğunu belirtti. 

Sivas Katliamı Türkiye’deki anma törenlerin yanı sıra yurtdışında da anma törenleri düzenlenecektir. Stockholm’da düzenlenecek annma töreni Sollentuna’daki Alevi Kültür Merkezi’nde saat 13:00 yapılacaktır.

Aleviler inançlarından dolayı Osmanlının katı sunni anlayışı nedeniyle yüzyıllardır baskılara, zulümlere, ölümlere maruz kalmışlar, binlerce Alevi katledilmiştir. Bunun yansımaları 1970’li yıllardan itibaren dinci ve milliyetçi gruplar tarafından devam ettirilmiştir.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com