ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 08 Nisan 2018, Pazar 13:54 tarihinde eklendi. 444 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

STOCKHOLM TERÖR KURBANLARI ANILDI

7 Nisan 2017 öğleden sonra Stockholm kent merkezinin en işlek caddesi Drottninggatan’da bir terörist çaldığı kamyoneti insanların üzerine sürdü. Olayda bir çocuk olmak üzere 5 kişi yaşamını yitirken 20’ye yakın kişi de yaralandı.
STOCKHOLM TERÖR KURBANLARI ANILDI İSVEÇ POSTASI 


Stockholm terör saldırısının üzerinden bir yıl geçti. 7 Nisan Cumartesi günü halk olay yerini ziyaret ederek çiçekler bıraktı. Terör olayını unutmadıklarını ve yaşamını yitirenlerin acılarına ortak olduklarını gösterdiler.

7 Nisan’ı devlet erkanını da unutmadı. Başbakan Stefan Löfven hem olay yerini ziyaret ederek çiçek bıraktı hem de Kungsträgården’de düzenlenen bir saatlik anma saatine katıldı. Anma saatine prinses Victoria, eşi Daniel, kimi bakanlar, belediye başkanı ve on binin üzerinde insanlar katıldı.

Anma gününde bir konuşma yapan Başbakan Stefan Löfven terör saldırısında yaşamlarını yitirenleri saygıyla anarken, olayda her türlü yardımlarını esirgemeyen yetkililere ve halka teşekkürlerini sundu. Löfven, “Ne zaman halkımız bir incinme, bir haksızlıkla karşı karşıya kalıyor, o zaman ne kadar güçlü bir birliğe sahip olduğumuzu görüyoruz” dedi.Terör kurbanlarını anma günü Adolf Fredriks Kilisesi’nde düzenlenen ayinle başladı. Başbakan yanında eşiyle birlikte olay yerini olan Åhléns City’nin önünü ziyaret ederek, çiçek bıraktı. Burada kısaca, “Biz halk olarak normal yaşamımızı sürdüreceğiz. Teröristler eylemlerinin kendileri için bir kazanç olmadığını anlayacaklar.Toplumu korkutmaya çalışmak, insanlarda ölüm korkusu yaratmanın işlemediği bilecekler. Bizim birliğimiz olduğundan daha güçlüdür” ifadeleri kullandı. Sergel Meydanı’nın basamaklarına anma için düzenlenen ve çiçekler bırakılan alanı ziyaret etti. Çocuklarla konuştu.Sergel Meydanı’ndan Kungsträgården’e yürüyerek geçen başbakan, halkı selamladı. Kungsträgården’deki anma gününe geleceğin kraliçesi (Kron Prinses) Victoria ve eşi Daniel de katıldılar. Burada bir konuşma yapan Başbakan Stefan Löfven, “Olayın üzerinden bir yıl geçti. Bir yıl, şok, acı ve kayıp... Fakat bu derin acı sizlerin anılarında taze yerini koruyor. Anılar bir iletişim, bir gülümseme, bir bakış, bir sarılma... Sevgiyi yaratan ve şimdi onun özlemi yapan bu kadar büyük ama aynı zamanda karanlıklar bize sevmeyi böyle güzel insanların verdiği zaman yaşamı kutsama ve insanları sevmeyi öğretir" dedi.Amerikalı yazar Thornton Wilder sözünden bir alıntı yaptı:”Bir ülkede yaşayanların ile ölüler arasındaki köprü sevgisidir. Bir tek kişi yaşasa bile bu yaşamın anlamıdır.”

Başbakan konuşmasını, “Hissediyorum ki, sizler kaybettiklerinizin acısını, yasını tutuyorsunuz ve siz acıyı yaşayanlar, bugün sevgiyi, sadece bugün bu alanda toplananlar değil, tüm ülke çapında gösterilen birlik ve dayanışmayı duyuyorsunuz. Biz, burada sizin için varız ve sizler hiçbir zaman yalnız değilsiniz” diyerek sözlerini tamamladı.Kungsträgården’deki anma çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilen hüzünlü şarkılarla son buldu.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com