23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu haber 25 Şubat 2018, Pazar 19:16 tarihinde eklendi. 1367 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

STOCKHOLM’DA HOCALİ SOYKIRIMI ANILDI

İsveç Azerbaycan Federasyonu her yıl olduğu gibi bu yılda Hocali Soykırımı andı. Hocali şehitleri Stockholm Myntorget’te ve İsveç Meclisi’nin karşısında düzenlenen törenle anıldı.
STOCKHOLM’DA HOCALİ SOYKIRIMI ANILDI İSVEÇ POSTASI


Bundan 26 yıl önce saldırgan Ermeni devleti Azerbaycan ile 1988 yılından itibaren sürdürdüğü Karabağ savaşı esnasında işgal ettiği topraklardaki yerleşim birimlerinden olan Hocali’de bir soykırım gerçekleştirdi. Çoluk çocuk, kadın, hamile, yaşlı insanlar demeden insanları katlettiler. Dünya her zaman olduğu olaya seyirci kaldı.

Bugün Stockholm’da İsveç Azerbaycan Federasyonu tarafından düzenlenen anma töreninde yapılan konuşmada Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi istenirken, dünyanın hâlâ olaya seyirci kalması kınandı. Atılan sloganlar ve taşınan pankratlarda Hocali Soykırımı’na seyirci kalınmaması dile getirildi. Hocali Soykırımı’nın hâlâ kanayan bir yara olduğu ve bir milyondan fazla insanın evlerinden barklarından uzakta mülteci konumunda zor koşullarda yaşadığı vurgulandı.Başkanı Azerbaycan Federasyonu Settar Sevigin İsveç Postası mikrofununa; “İsveç Parlamentosu hâlâ Hocali Soykırımı’nı kabul etmezken, çok tartışmalı olan Osmanlı topraklarında yapıldığı ileri sürülen sözde Ermeni ve diğer soykırımları 2011 yılında kabul etti. İsveç Parlamentosu’nun Hocali Soykırımını tanıması ya da tanımaması bizi fazla ilgilendirmiyor. Çünkü Hocali gözlerimizin önünde Ermenistan tarafından gerçekleştirilen bir soykırımdır. İsveç bu konuda tam anmamıyla tarafsız değildir. Bizi isteğimiz, İster İsveç Meclisi isterse AB Parlamentosu olsun olaya önyargısız ve tarafsız yaklaşarak değerlendirmesidir” ifadelerini kullanarak dünya devletlerinin bu konuda Ermenistan yanlısı bir tutum içerisinde olduklarından belirtti.Bir saat süren anma töreni olaysız bir biçimde dağıldı.

AGİT Minsk Grubu, Azerbaycan ve Ermenistan devletlerinin Karabağ sorunu için barışçıl bir çözüm bulmalarını teşvik etme amacıyla, 1992 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından kurulmuştur.AGİT Minsk Süreci, 24 Mart 1992 tarihinde Helsinki’de toplanan AGİT Konseyi, konsey başkanından Karabağ sorununun bir an önce görüşmeler yoluyla sonuçlandırılabilmesi için çözüm yolunu açması talebiyle başladı. Bu amaçla Minsk şehrinde bir konferans toplantısı yapılması talep edildiyse de bu şimdiye henüz gerçekleşmemiştir.6 Aralık 1994 tarihinde Budapeşte’de yapılan toplantıda, Minsk Süreci için eş başkanlık kurumlarınin oluşturulmasına ve bu eş başkanların ABD, Fransa ve Rusya olmasına karar verildi. Bu eş başkanlar sorunun tarafları olan Azerbaycan ve Ermenistan başta olmak üzere, tüm ilgili ülkelerle ve kurumlarla görüşmeler yapmak ve bu görüşmelerin sonuçlarını Minsk Grubu’na bildirmekler yükümlüdürler.


ABD, Fransa ve Rusya’dan eş başkanlara ek olarak, AGİT Minsk Grubu’nda Beyaz Rusya, Almanya, İtalya, Portekiz, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Türkiye ve sorunun tarafları olan Azerbaycan ve Ermenistan yer almaktadırlar.

AGİT Minsk Grubu çalışmaları hem çok yavaş işlemekte hem de tarafgir bir tutumla sürdürülmektedir. Bu nedenle de şimdiye kadar bir çözüm üretememiştir.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com