ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 18 Haziran 2015, Perşembe 12:58 tarihinde eklendi. 903 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

STOCKHOLM’DA OTURAN YAŞLILAR ÜCRETSİZ SAĞLIK YARDIMI ALACAKLAR

Stockholm ilinde oturan 85 yaş ve üstü olan yaşlılar bedava sağlık yardımı alacaklar. Stockholm İl Genel Meclisi’nde S+MP+V ve ırkçı SD’nin desteğiyle geçen karara sağcı partiler karşı oy kullandılar.
STOCKHOLM’DA OTURAN YAŞLILAR ÜCRETSİZ SAĞLIK YARDIMI ALACAKLAR İSVEÇ POSTASI
 

Sosyaldemokratlar İl Genel Meclisi’nde konuyu gündeme taşımışlar ve ırkçı SD ise destek vereceğini açıklamıştı. Bunun üzerine Çevre partisi / Yeşiller ile Sol parti ikircikli bir durum sergilemişti. Dün yapılan oylamada sürpriz sayılabilecek bir biçimde MP ile Sol parti önergenin lehinde oy kullandılar ve böylece stockholm’da oturan 85 yaş ve üstü bedava sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı elde etmiş oldular. Karar 1986 yılından itibaren yürülüğe girecek.

İl Genel Meclisi muhalefet grubundan sosyaldemokrat Erika Ullberg, “Bunun maliyeti yıllık 25 milyon kron (yaklaşık 8,5 milyon TL). Seçim esnasında verdiğimiz sözü yerine getirmek çok hoş, iyi ve doğru  bir iş yaptığımıza inanıyorum” açıklamalarını yaptı.

Buna karşılık İl Genel Meclisi’nde yönetimi ellerinde bulunduran sağcı partiler bu durumun yıllık 30 milyon krona mal olduğunu ileri sürüyorlar. Liberal Halk Partisi’nden Anna Starbrink, “Bu  karar yerinde değildir. Bizim İlkbahar dönemi bütçemizde bunun bir kısmını karşılayabilmek için kayıplarımız olacaktır” yorumunu yaptı.

Anna Starbrink, bunu karşılamak için bazı hastanelerin özelleştirlmesi gerektiğini de ileri sürerek, “Bazı hastanelerin özelleştirilmesini gerektirecek ve seçme hakkı için önemli  bir durumdur. Özelleştirme, gerek var olan ve gerekse Güney Stockholm bölgesinde inşaası düşünülen yeni hastaneler için iyi olur” dedi.

Irkçı parti olan İsveç Demokratları (SD) ise ta başından beri hastanelerin özelleştirilmesine karşı çıkıyor. Konuya  ilişkin yaptırılacak araştırmadan özelleştirme yönünde olumlu raporda çıksa, kabul etmeyeceklerini söylüyorlar.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com