ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 09 Temmuz 2018, Pazartesi 00:07 tarihinde eklendi. 437 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TEKİRDAĞ’DA TREN KAZASI: 10 ÖLÜ, 73 YARALI

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi yakınlarında Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu, raylardan çıkıp devrildi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarının yaptığı açıklamaya göre ilk belirlemelere göre 10 ölü, 73 yaralı var. Başbakanlık tarafından, kaza ile ilgili geçici yayın yasağı getirildi.
TEKİRDAĞ’DA TREN KAZASI: 10 ÖLÜ, 73 YARALI İSVEÇ POSTASI 


Tekirdağ'ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi yakınlarında meydana gelen kazada, yolcu treninin  5 vagonunun devrildiği belirtildi.
 

İLK BELİRLEMELERE GÖRE 10 ÖLÜ, 73 YARALI VAR
 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarının yaptığı açıklamaya göre ilk belirlemelere göre 10 ölü 73 yaralı var. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da bölgeye hareket etti.
 

ACİL KAN ÇAĞRISI
 

Çorlu Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Sarılar mahallemizde meydana gelen tren kazasında yaralanan vatandaşlarımız için her gruptan acil kana ihtiyaç vardır. Vatandaşlarımızın başta Çorlu Devlet Hastanesi olmak üzere Çorlu’daki tüm hastanelere kan vermek üzere başvurmaları önemle rica olunur" denildi.


ERDOĞAN RAHMET DİLEDİ
 


AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kaza hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaza haberinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ve de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı telefonla aradı. Kaza hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "elim hadisede hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar dilediği" belirtildi. Erdoğan, kazaya ilişkin taziye mesajı da yayımladı. Erdoğan’ın taziye mesajında şu ifadelere yer verildi: 

 

“Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bu akşam meydana gelen tren kazası, milletçe hepimizi derinden üzmüştür. Kazanın hemen ardından, devletimiz ilgili tüm birimlerini ve tüm imkanlarını seferber etmiştir. Yolcu trenindeki bazı vagonların raydan çıkması neticesinde meydana gelen kaza, her boyutuyla soruşturulmaktadır. Elim kazada hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.” 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Tahliye için ilgili tüm birimler seferber edildi." dedi.

 

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN AÇIKLAMABaşbakan Binali Yıldırım, "Edirne-Halkalı seferini yapan banliyö treninin Muratlı-Balabanlı bölgesine geldiğinde dray olması sonucu kaza meydana gelmiştir. Yaralılar ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Yaralılarımıza acil şifalar, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına ise baş sağlığı diliyorum" dedi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada ise, "Yaralılarımıza acil şifalar, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına ise başsağlığı diliyoruz" denildi.

Vagonları raylardan çıkan yolcu treninin Edirne'nin Uzunköprü ilçesi -İstanbul seferini yaptığı ifade edildi.

 

TEKİRDAĞ VALİSİ'NDEN İLK AÇIKLAMA

 

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Kaza hava muhalefeti nedeniyle meydana geldi. Ölüler var, net rakam veremiyorum. Yaralıların büyük kısmı tahliye edildi." dedi.    Olay yerinin çamurlu olduğunu belirten Ceylan, paletli araçların sevk edildiğini duyurdu. 


TRENDE 368 KİŞİ VARDI
 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tekirdağ’da meydana gelen tren kazasına ilişkin açıklama yayımladı.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, “08 Temmuz 2018 tarihinde Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon , 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 trenin Balabanlı- Çorlu arası km 162’de seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagon raydan çıkarak devrilmiştir. Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir. Arama kurtarma ekipleri kaza yerine intikal etmiştir. Yaralılara gerekli müdahaleler hızla yapılmaktadır” denildi.

 

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarının koordineli bir şekilde çalışmalar başlattığının belirtildiği açıklamada, “Sağlık Bakanlığının ambulans helikopterleri, İçişleri Bakanlığının kurtarma helikopterleri, olay yerine varmıştır. TCDD’ye ait vinçli kurtarma yardım ekibi Halkalı’dan hareket etmiş olup olay yerine gidiyor. Alpullu’dan Arama Kurtarma araçları da olay yerine sevk edilmiştir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara’dan hareket etmiş olup, kaza yerine gitmektedir” ifadelerine yer verildi.


Açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında Müsteşar Suat Hayri Aka Başkanlığında kriz merkezi oluşturulduğu belirtilerek şunlara yer verildi:
 


“Çorlu’da ise Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında kriz merkezi kurulmuş olup, bakanlığımız ile koordineli bir şekilde çalışmaları sürdürmektedir. Kaza ile ilgili gelişmeler yakıdan takip edilmekte olup konuyla ilgiyi yeni bilgiler edinildikçe gerekli açıklamalar kriz merkezimiz tarafından yapılacaktır.”  AFAD BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, 3-4 bölgeden arkadaşlarımız oraya ulaştı. Çok çamurlu bir alan. Ulaşması çok kolay bir yer değil. Tam rakamlar bana ulaşmadı. Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek bilgiler önemli. Arama-kurtarma ekipleri çalışmaya devam ediyor." dedi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan da bölgeye gidiyor. 


ASKERİ HELİKOPTERLER GÖNDERİLDİ 


Türk Silahlı Kuvvetlerince, Tekirdağ'daki tren kazasında  yaralananların hastaneye sevklerini sağlamak için bölgeye askeri helikopterler gönderildi. 


İSTANBUL'DAN 7 ARAÇ YOLA ÇIKTI 


İstanbul Büyükşehir belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal’ın talimatıyla İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı 7 araç ve 24 personel, tren kazasının yaşandığı bölgeye gönderildi
 

 

ÇİFTLİKTE KRİZ MASASI OLUŞTURULDU 


DHA muhabiri Ruhan Yalçın, "Olay yerine yakın bir noktada bulunan çiftlikte kriz masası oluşturuldu. Yaralılar buraya taşınıyor. 15 traktör yaralıları taşıyor."
 

 

TEKİRDAĞ BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA 


Tekirdağ Belediye Başkanı,  "Ölü ve yaralı sayısını söylemem. Yaralılar hastanelere sevk ediliyor. Askeri helikopterler burada. Rakamlar ileriki saatlerde belli olacak." dedi. 


Sarılar Köyü Muhtarı Fuat Döner, kaza yerinde trenin 5 vagonunun devrildiğini gördüğünü belirterek, "Bölgeye araçla ulaşım çok zor. Benim gördüğüm kadarıyla 5vagon raylardan çıkıp devrilmiş durumda. Yaralılara ilk gelen sağlık ekipleri müdahale ediyor. Buradaki yaralıları tahliye etmek için havadan müdahale gerekir" dedi. 


YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ 

Başbakanlık tarafından, kaza ile ilgili geçici yayın yasağı getirildi. (Cumhuriyet)

 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com