ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
Bu haber 15 Ekim 2018, Pazartesi 21:13 tarihinde eklendi. 237 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TOP STEFAN LÖFVEN’DE

İsveç’te seçimlerin üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine karsın henüz hükümet kurulamadı. Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı hükümeti kuramayacağını belirterek görevi iade etti. Bugün Meclis Başkanı görevi Sosyaldemokrat İşçi Partisi ve Başbakan olan Stefan Löfven’e verdi.
TOP STEFAN LÖFVEN’DE İSVEÇ POSTASI


Bugün hükümeti kurma görevini devralan Sosyaldemokrat İşçi Partisi ve Başbakan olan Stefan Löfven partilerüstü bir hükümetten yana olduğunu açıkladı. Löfven, ırkçı parti hariç gerekirse, tüm partilere alçakgönüllü bir yaklaşımla tavizler verilebilir düşüncesinde olduğunu ima etti.

Stefan Löfven; “Hükümetin önemine saygı göstermeliyiz. Kristersson, sağ ittifak'ın hükümet olmasına anlamına gelen ve bizden dışarıdan destekli bir çözüm aradı. Hayır dedik, çünkü biz daha büyük hükümet üssüyüz. Blok sınırında işbirliği arıyorum” ifadelerini kullandı.

İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen bugün tüm partilerle yarımşar saatlik bir görüşmenin ardından g
görevi aynı koşullarda Löfven’e verirken hükümet kurulması yönündeki zorluklara dikkat çekerek, “Pozisyonlar, seçim gecesi olduğu gibi küçük bir istisna ile aynı” diyor.

Meclis Başkanı, partileri aktif olarak görüşmelere katılmaya çağırıyor ve ekliyor, “Bugün bu evde (mecliste) oy kullansak, taraflar birbirlerinin favori önerilerini engellediği için hiçbir Başbakan seçilemez. Eğer bir Başbakana sahip olmak istiyorsak, tarafların pozisyonlarını değiştirmesini gerektirir. Kategorik sözler var. Her şey ömürboyu sürmez. Taraflar, bu sürecin başarılı olabilmesi için konumlarını yeniden gözden geçirmelidir” ifadelerine yer veriyor.

Stefan Löfven’in nasıl bir taktik uygulayarak sağ ittifaktan kendi sınırına yakın olan partileri kendine çekerek hükümet kuracağı soru işaretleri taşıyor. Başbakana güvensizlik oyu veren bu partilerin hangi koşulları benimseyerek hükümet ortağı olacakları da bilmece çözmeye benziyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com