ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 07 Aralık 2017, Perşembe 00:49 tarihinde eklendi. 515 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TRUMP’IN KUDÜS KARARI DÜNYADA BÜYÜK TEPKİLERE YOL AÇTI

ABD Başkanı Donald Trump bugün yaptığı “Kudüs” açıklamasıyla şimşekleri üzerine çekti. İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, “Kudüs’un belirlenmiş statüsünden yanayız” dedi.
TRUMP’IN KUDÜS KARARI DÜNYADA BÜYÜK TEPKİLERE YOL AÇTI İSVEÇ POSTASI


ABD Başkanı Donald Trump Tel Aviv’deki Amerikan Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyacaklarını ve Kudüs’u İsrail’in başkenti olarak tanıyacaklarını açıklayan sözlerine tepkiler giderek büyüyor. Hamas kararı, “Cehennemin kapıları açılıyor” diyerek tepkiyle karşıladı.

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, “Bu karar çok yanlış bir karar ve Fransa bunu desteklemiyor. Uluslararası sözleşmeler ve BM’nin kararlar bizim için geçerlidir” ifadelerini kullanıyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, “İsveç Hükümeti bu karardan derin üzüntü duymuştur. Kudüs uluslararası özel statüye sahiptir. BM’nin Güvenlik Konseyi’nin kararları ortadadır ve buna uyulması gerekir. Açıklama büyük tepkilere yol açacaktır ve bu bir risktir. Bölgede dengeleri olumsuz yönde etkileyecek ve huzursuzluğa yaratacaktır. Aynı zamanda uzun vadeli barış çalışmalarına olumsuz yansımaları olacaktır. İsveç’in tavrı Kudüs’ün özel statüsünden yanadır. Biz iki devletli çözümü destekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com