ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 09 Mart 2018, Cuma 10:48 tarihinde eklendi. 496 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TRUMP’TAN ÇELİK KARARINA ONAY

Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump tarafından çelik ve aluminyum maddelerindeki gümrük vergisinin yükseltileceğini açıklanmıştı. ABD’ye bu maddeleri ihraç eden batılı ülkeler başta İsveç olmak üzere tepki göstermişlerdi. Bu rağmen Trump kararı imzaladı.
TRUMP’TAN ÇELİK KARARINA ONAY İSVEÇ POSTASI


ABD Başkanı Donald Trump çelik ve aluminyum üreten AB içindeki batılı ülkeleri kızdırmaya devam ediyor. Çelik ve aluminyuma ihracatındaki gümrük paylarını yüzde 25 ve yüzde 10 olarak belirleyen Trump, gerekirse AB ile ticaret anlaşmalarını iptal edebileceğini ima etti.

Trump, “Ne zaman ürünler ülkemiz sınırlarına geliyor, o zaman gümrük fiyatı konusu bizi ilgilendiriyor. Biz kendi ürünlerimizi korumak durumundayız. Bu bizim için ilk adımdır” biçiminde savunma yapıyor.

Çelik ve aluminyum gümrük vergileri konusunda dünyanın tepkisini ciddiye almayan Trump, twitter hesabından yazdığı yazılarda ”ticaret savaşı çok iyidir ve kazanmak çok kolaydır” diye yazarak adeta dünyayla alay ediyor.

Basında yer alan haberlere göre ABD Ticaret Bakanlığı bir yıldır bu konuyu araştırıyordu. Bakanlığa göre metal ithalatı ülkenin güvenliğine karşı bir tehdit oluşturuyor.

Trump, Perşembe gecesi düzenlediği basın toplantısında salonda ellerinde beyaz kasklarıyla metal işçileri de vardı. Trump önce işçilerle merhabalaştı ve ondan sonra açıklamasını yaptı. Basın toplantısında işçileri kastederek, “Sizler bizim ekonomimizin omurgasısınız. Eğer bir insan çeliğe sahip değilse, insan bir ülkeye de sahip değildir” dedi.

Trump’ın ekonomi danışmanı Gary Cohn bu kararı protesto ederek görevinden ayrıldı. Volvo Genel Müdürü ise, bu durumun araba fiyatlarını artıracağını söyledi.Basına göre İsveç, başta viski olmak üzere misilleme olarak ABD’den gelen mallardaki gümrük vergilerini artırmayı planlıyor. İsveç Başbakanı Stefan Löfven'in geçen haftaki ABD gezisi ve Trump ile görüşmesi kararın değişmesi için yeterli olmadı.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com