ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 04 Ağustos 2017, Cuma 10:27 tarihinde eklendi. 593 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRK HALKINA ZEHİR YEDİRİYORLAR

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Avrupa Birliği’nin, böcek ilacı kullanılarak yetiştirilen sebze ve meyvelerin ithalatını yasakladığını belirterek, ihraç edilemeyen bu ürünlerin iç pazara sunulduğunu açıkladı.
TÜRK HALKINA ZEHİR YEDİRİYORLAR         İSVEÇ POSTASI

 

Sözcü gazetesinden Başak Kaya’nın haberine göre CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, TBMM'ye verdiği soru önergesinde, bu ürünlerin neden imha edilmediğini sordu. 

Gök, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergenin gerekçesinde, AB'nin 2015 yılında klorpirifos içeren ürünlerin ithalatını yasakladığı hatırlatıldı.
 

Bu ilacın tarımsal ürünlerin üretiminde böcekleri öldürmek için kullanılan bir zehir olduğu vurgulanan önergede, “2016 yılından beri bu zehiri içeren ve ihraç edilemeyen ürünler iç pazarda satışa sunulmuştur. İmha edilmesi gereken gıdaların vatandaşlarımıza satışı anne karnındaki bebekleri dahi zehirlemektedir” denildi.

Levent Gök ‘'AB'nin kabul etmediği tarımsal ürünler neden imha edilmemiştir? Pestisit içeren ürünlerin 31 Mayıs 2016 tarihine kadar toplanması kararı alınmasına ve zehirin üretiminin yasaklanmasına rağmen 2017 Ağustos ayında halen tarım ürünlerinde bu maddeye rastlanmasının sebepleri nelerdir? Tarım ürünleri ihracatında düşüşe sebep olan bu durumla ilgili alınacak önlemler nelerdir” sorularını yöneltti.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com