ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 30 Ocak 2018, Salı 10:17 tarihinde eklendi. 424 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ YÖNETİMİNE GÖZALTI

Afrin harekatı için "savaş bir halk sorunudur" diyen Türk Tabipler Birliği yöneticileri hakkında gözaltı kararı verildi. 11 kişiden 8'i gözaltına alındı. Operasyonun merkezi Ankara'nın yanı sıra İstanbul, Diyarbakır ve Eskişehir'de de gözaltı işlemlerinin sürüyor
TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ YÖNETİMİNE GÖZALTI   İSVEÇ POSTASI


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından terör örgütlerine yönelik Afrin bölgesinde başlatılan ”Zeytin Dalı Harekatı”na ilişkin “savaş bir halk sorunudur” tanımlaması yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi 11 kişi hakkında soruşturma başlatmıştı.

Sözcü Gazetesi internet sayfası haberine göre aralarında TTB Başkanı Raşit Tükel’in de bulunduğu kişiler için gözaltı kararı verildiği ve birçoğunun gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyonun merkezi Ankara’nın yanı sıra İstanbul, Diyarbakır, Eskişehir’de de gözaltı işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan konuyla ilgili açıklamada ise ”Başsavcılığımızca Türk Tabibler Birliği yetkilileri hakkında 3713 sayılı Kanun uyarınca yapılmakta olan soruşturma kapsamında 11 yönetici hakkında gözaltı kararı verilmiş olup  Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi görevlilerince yasal işlemler bu sabah itibarıyla başlatılmıştır” denildi.

TTB NE DEMİŞTİ?


İşte soruşturmaya konu olan TTB’nin Afrin harekatına ilişkin yaptığı o açıklama; “Biz hekimler uyarıyoruz: Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur. Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir. Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz. Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır. Savaşa hayır, barış hemen şimdi”

TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ile beraber haklarında gözaltına kararı verilen TTB üyelerinin isimleri şunlar; Genel Sekreter Sezai Berber, İkinci Başkan Sinan Adıyaman, Selma Güngör, Şeyhmus Gökalp, Hande Arpat, Ayfer Horasan, Taner Gören, Funda Obuz, Yaşar Ulutaş ve Nazım Yılmaz.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com