ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 29 Eylül 2018, Cumartesi 11:56 tarihinde eklendi. 201 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKÇE ALMAN OKUL SİSTEMİNDE KALMALIDIR

Yurtdışında yaşayan Türklerin en büyük sorunlarının başında çocuklarının kendi anadili olan Türkçeyi doğru ve düzgün konuşamamaları ve yazamamaları gelmektedir. Yurdışındaki Türkler 1960 ile 1980 yılları arasındaki sıkıntılı dönemi atlatmışlar ve ekonomik rahatlığa kavuşmuşlardır. Bu karşın arkadan gelen kuşakların anadili olan Türkçe konusunda yetersiz kalmaları ise düşündürücüdür. Bu konuda Almanya’da yayınlanan bir haberi sunuyoruz.
TÜRKÇE ALMAN OKUL SİSTEMİNDE KALMALIDIR İSVEÇ POSTASI

Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu (ATÖF) Eşbaşkanları Sayın Bilge Yörenç ve Sayın Yücel Tuna, Türkçe için verilen bunca mücadelenin sonu hüsranla bitmemeliydi dediler. Bu konuya ilişkin endişelerini dile getirerek şunları söylediler: 

“Türkçe Alman okul sisteminde kalmalıdır! Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın UETD’ (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) nin 6.olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada yurtdışındaki anadili öğretimi konusunda sözünü ettiği programlar gerçekten müjde midir?

Bu müjde bir süredir yoğun bir şekilde tanıtımı yapılan Türkçe öğretimini okul dışına taşıyan belli kurumlar aracılığıyla sürdürülecek ’hafta sonu okulları mıdır?’ 

Başta öğretmen ve veli dernekleri, Alman bilim insanları, eğitim sendikaları ve ikidilliliğin önemine inanan siyasetçilerin yıllar süren uğraşları sonucu birçok eyalette Türkçe branş dili olarak kabul ettirilmiştir.

Bunu tüm Almanya geneline yayma çabaları sürerken, müjde olarak sunulan ’hafta sonu okulları’ Türkçe derslerini okul dışına çıkarmak anlamına gelecektir.

Bu da uzun vadede Türkçenin branş dili olarak verilmesinin önünde bir engel olacak, not ortalamasını etkileyen ders olması konumundan uzaklaştıracaktır.

Türkçenin Fransızca, İspanyolca, Rusça vb. gibi prestijli diller konumunda ve branş dili olarak kalıcı olmasını istiyorsak söz konusu programdan vazgeçilmeli, bu yanlıştan dönülmelidir”


Kaynak: NRW Postası/Dortmund

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com