ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 03 Mayıs 2018, Perşembe 19:58 tarihinde eklendi. 626 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE DİBE VURDU

Uluslararası sivil toplum kuruluşu olan ’Sınır Tanımayan Gazeteciler’ örgütü tarafından 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde açıklanan küresel basın özgürlüğü endeksinde Türkiye 180 ülke içerisinde 157'nci sırada yer aldı.
TÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE DİBE VURDU İSVEÇ POSTASI


Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü tarafından her yıl düzenlenen ‘Basın Özgürlüğü Raporu’ her yıl Dünya Basın Özgürlüğü Günü olan 3 Mayıs’ta yayınlanıyor. Bu rapor dünyadaki basının ve çalışanlarının durumuna ışık tutuyor.

Basın Özgürlüğü Raporu’nda Türkiye geçen yıla göre bu yıl iki basamak gerilemiş durumda. Endekse tabi tutulan 180 ülke arasında kendisine 157’nci sırada yer bulabildi. Raporun Türkiye’ye ilişkin bölümünde şu satırlara yer verildi:

"Gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi konumunda bulunan Türkiye, bu yılki endekste de 2 sıra geriledi. Bir yıldan uzun süre yargılama olmaksızın gözaltında tutulan gazeteciler topluca yargılandı ve Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle bağlantılı olmakla suçlandılar. Neredeyse iki yıldır yürürlükte olan olağanüstü hâl yönetimi sayesinde yetkililer çok sesliliği neredeyse tamamen ortadan kaldırmış durumda. Bu sayede anayasa değişikliğinin ve [Cumhurbaşkanı Recep Tayyip] Erdoğan'ın iktidarını sağlamlaştırmasının önü açıldı. Artık ülkede hukukun üstünlüğü bir hatıradan ibaret. Ocak 2018'de Anayasa Mahkemesi'nin iki gazetecinin (Şahin Alpay ve Mehmet Altan) tahliye edilmesi yönünde karar almasına rağmen bu kararın uygulanmamış olması, durumu özetliyor."Raporda en fazla gerilemeyi 10 ve 11 basamakla arkaya düşen Çek Cumhuriyeti ile Sırbistan oldu. Malta ise öldürülen araştırmacı gazeteci Daphne Caruana Galizi’nin olayından sonra 65’inciliğe düştü.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com