ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
Bu haber 20 Şubat 2018, Salı 11:12 tarihinde eklendi. 2084 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE BEYİN VE ZENGİN GÖÇÜ YAŞIYOR

Türkiye’den yurtdışına beyin göçünün araştırılması içim TBMM’ne araştırma önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’a göre son üç yılda 13 bin milyoner yurtdışına yerleşti.
TÜRKİYE BEYİN VE ZENGİN GÖÇÜ YAŞIYOR İSVEÇ POSTASI

CHP’li milletvekili beyin göçünün ülke açısından çok büyük zararları olduğu ve beyin göçünü durduracak politikaların geliştirilip yeni bir eylem planı hazırlanması için Meclis araştırması istedi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından hazırlanan ve TBMM'ye sunulan araştırma önergesinde, “Türkiye tarihinin en yoğun beyin göçünü vermektedir. Yurttaşlar, gelecek ve güvenlik kaygısı sebebiyle Türkiye'den gitmenin yollarını aramakta ve başka ülkelere göç etmektedir” denildi. Milletvekiline göre, son 3 yılda 13 bin milyonerin de yurtdışına yerleştiği ileri sürüldü..

Sözcü gazetesinin haberine göre CHP'li vekil, “New World Wealth tarafından yapılan araştırmaya göre, nüfusa ve milyoner sayısına göre en fazla göç veren ülke, Türkiye'dir” dedi ve şunları söyledi:“2015'te bin olan sayı 2016'da 6 bin kişi olmuştur. Türkiye, geçen yıl açıklanan rapora göre göç listesinde 5'inci ülkeyken bu yıl açıklanan raporda 3'üncü ülke konumuna yükselmiştir. Son 3 yılda 13 bin Türk milyoner ülkeyi terk etmiştir. Bunların 12 bini ise son 2 yılda göç etmiştir. Türkiye'de hukuk, demokrasi ve insan hakları ihlalleri arttıkça gelecek kaygısı temelli olarak sermaye ve beyin göçü hızlanıyor.”

Yurtiçindeki konut fiyatlarındaki artışı da göz önünde bulunduran Bakan, “Zenginler yurtdışına, daha az zenginler ise yurtiçinde görece olarak daha demokratik ve özgür illere göç etmektedir” dedi.

Dünyadaki beyin göçü hareketlerine bakıldığı zaman bu konuda Türkiye’nin ilk yirmi ülke arasında bulunduğu söylenebilir. Bu duruma Türkiye’deki konjuktürel ve sosyal olayların büyük ölçüde etkili olduğu görülüyor. Türkiye’de çalışma ve araştırma olanakları bulamayan beyinler yurtdışını yeğliyorlar.

Öte yandan beyin göçü alan ülkelere bakıldığı zaman ilk beş sırayı, İsveç, Almanya, Amerika, Kanada ve Norveç olarak görülüyor.

Yazdır Paylaş
Kaan Kantarci - 2018-02-20 11:18:48
Tam da AKP nin istediği şey oluyor: Kavruk çöl Araplarına yer açılıyor yemyeşil cennet gibi Türkiye de. Ama, göçenleri de kınamıyorum; artık Araplaştırılmış ülkeme tatile bile gitmeme kararındayım. İyiki çocuklarım orada doğmadı. Türkiye de yaşamak için ya yoksul ve çaresiz, ya cahil ve duyarsız, ya çok duyarlı laik, ya ümmetçi, ya devrimci ve benzerlerinden biri olmak gerekiyor.. Lanet olsun ölülerine ve dirilerine!
Diğer Haberler
isvecpostasi.com