ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 01 Nisan 2018, Pazar 15:12 tarihinde eklendi. 997 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE HER ALANDA DÖKÜLÜYOR

OECD ülkeleri arasında düzenlenen “Yaşamdan memnuniyet” anketinde Türkiye sondan dördüncü olarak 32. sırada kendine yer buldu. Norveç 7.6 puanla birinci olurken Türkiye’nin puanı 5.5 oldu.
TÜRKİYE HER ALANDA DÖKÜLÜYOR İSVEÇ POSTASI 


Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) her yıl düzenli olarak yaptığı ‘Daha İyi Yaşam Endeksi’nde Türkiye yine nal topladı. “Yaşamdan Memnuniyet” anketinde 35 OECD ülkesi arasında sondan 4. olduk. Anket 10 puan üzerinden düzenlendi. OECD ülkelerinin ortalaması 6ç5 puan olurken Türkiye’nin puanı 5.5 olarak belirlendi.

Ankette “halkı yaşamından en mutlu” ülke olarak 7.6 puanla Norveç öne çıktı. En alt sırada ise Portekiz bulunuyor.

Türkiye’de halkın yıllık harcama geliri 4 833 dolar iken, OECD’nin yıllık harcama ortalaması 30 563 dolarak olarak gözüküyor.

Sözcü gazetesinden Nuray Tarhan'ın haberine göre; Türkiye, 15-64 yaş arasında iş sahibi olma oranıyla (yüzde 51), yüzde 67 olan OECD ortalamasının oldukça altında bulunan ülkeler arasında yer alıyor. Çalışan insan nüfusunda kadınların oranı ise sadece yüzde 31. Ayrıca çalışanların yüzde 34'ünün çok uzun saatler (haftada 50 saatten fazla) çalıştığını söylemesi de Türkiye'yi yine OECD ortalamasının (yüzde 13) gerisine itiyor. İyi eğitim ve yetenekler iş bulmada önemli faktörler. Türkiye'de orta öğretimi tamamlayan 25-64 yaş arasındaki yetişkinlerin oranı yüzde 39'la yine OECD ortalamasının (yüzde 74) oldukça altında yer alıyor. Üniversiteyi bitiren erkeklerin oranı ise yüzde 43'le kadınların (yüzde 34) üzerinde bulunuyor.NEDEN MUTSUZUZ?

– Kazanılan para yetmiyor.

– İşsiz sayısı yüksek.

– Çalışan kadın sayısı az.

– Çalışma süreleri çok uzun.

– Eğitim düzeyi düşük

– Üniversite bitiren kadınların sayısı az.

– Hava kirliliği sağlığa zarar verecek düzeyde.

– Su kalitesi düşük.
 

Endeksteki “iş-yaşam dengesi”nde en iyi performans, 9.3 puanla Hollanda'ya aitken biz 5.5 puanla sonuncu sırada yer alıyoruz. Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, sağlıksız ve mutsuz çalışanların uzun saatler çalışsalar bile daha az üretken olduklarını vurgulayarak, şunları söyledi:. “Çalışanlarda görülen tükenmişlik sendromu ve bunu izleyen işten ayrılmalar kaynak israfına neden oluyor. Diğer çalışanlar işlerine odaklanmak yerine yeni çalışanı eğitmek için zaman ve emek harcamak zorunda kalıyor. Mutlu çalışan mutlu müşteri demektir.”

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com