ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 28 Mart 2017, Salı 23:03 tarihinde eklendi. 2856 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

UETD MUHBİRLİK Mİ YAPIYOR?

28 Mart 2017 günü İsveç Radyosu Ekot programı yayınladığı bir haberle AKP’nin İsveç’teki yan örgütü UETD’nin FETÖ’cülere yönelik muhbirlik yaptığını ileri sürdü. Edinilen bilgilere göre Dışişleri Bakanı Margot Wallström Büyükelçi Kaya Türkmen’i bakanlığa çağırdı. Bu konuda CHP İsveç Birliği bir ’Basın Açıklaması’ yayınladı. Sunuyoruz.
UETD MUHBİRLİK Mİ YAPIYOR?

İSVEÇ POSTASI

 

CHP İsveç Birliği

BASIN AÇIKLAMASI:

28 Mart 2017 tarihinde İsveç Radyosu internet sitesinde yayınlanan AKP’nin yurtdışı örgütlenmesi UETD’nin İsveç örgütlenmesi hakkında yapılan haber, anayurdumuz Türkiye’nin iç ve dış siyasetinin gidişatı konusunda var olan kaygılarımızı daha da artırmış ve bizleri üzmüştür.


“Başka bir ülke yönetimi adına, suçlu olduğu varsayılan kişilerin listelenmesi yoluyla, kanunsuz haber alma çalışması yapmak” olarak özetlenebilecek bu haber dinleyenlerine ne yazık ki bu sorunun İsveç’le sınırlı kalmayıp, UETD’nin var olduğu bütün ülkelerde olabileceğini de düşündürüyor. 


CHP İsveç Birliği olarak, devlet yöneticilerinin hukuk sistemi dahilinde ele alması gereken konuları dernekler aracılığıyla sivil vatandaşlara, ve yine bu vatandaşlarımıza zarar verecek bir biçimde, havale etmiş olması olasılığını ve bu olasılığın haber olarak yayınlanabilecek derecede yüksek olabilmesini ülkemiz ve tüm vatandaşlarımız adına küçültücü ve utanç verici bir durum olarak değerlendiriyor, gerçek olmadığını düşünmek istiyoruz.


OHAL dahilinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler yurtiçinde uygulamaya yöneliktir ve yine kanunlara uygun olarak devletin kendi kolluk kuvvetleri ve savcıları yoluyla yapılması gerektiği açıktır. OHAL kapsamında bir uygulamaymış gibi ortaya konulmaya çalışılan ve vatandaşları kendi aralarında kutuplaştırmanın dışında, hukuksal başlamadığı için hiç bir hukuksal sonuç doğurmayacak bu türden “gammazlama” uygulamalarının yurtdışına da aksettirilmesi ancak ve ancak Türkiye Cumhuriyeti’ni dış politika alanında da küçük düşürür. 


Yurtdışında var olan ve demokratik olduğu öngörülen bütün Türk Dernekleri’nin, içinde bulunduğu ülkenin saygın bir tüzel kişiliği olmalarının yanısıra Türk Kültürü’nü de en iyi şekilde temsil etmesi gerektiğini ve örnek teşkil etmesi gerektiğini unutmamalıyız. Bu anlamda bütün Türk Dernekleri olarak saygınlığımızı korumak konusunda birbirimize karşı sorumlu olmak durumundayız. Bu saygınlığı koruyabilmenin en temel şartının tüzük ve kanunlara bağlı kalmak olduğu açıktır. Bu saygınlığı yere düşüren dernek ve toplulukların bizlerin ve daha da önemlisi çocuklarımızın geleceğini olumsuz olarak etkileyeceklerini unutmamak gerekir. 


CHP İsveç Birliği olarak UETD’yi ve AKP hükümetini zan altında bırakan bu haberin doğru olmadığını ümit ediyor, İsveç’te yaşayan bütün vatandaşlarımızı, farklılıklarımızı ve farklı düşüncelerimizi birer zenginlik kabul ederek, birlik ve beraberlik içinde örnek bir referandum sürecine katkı sunmaya davet ediyoruz. 


Saygılarımızla
CHP İsveç Birliği Yönetim Kurulu


Yazdır Paylaş
Yahya - 2017-04-07 09:07:09
UETD baskani eken hala istifa etmedi mi? Demek ki UETD diktatori vari bir grup, yoksa adam istifa etmesi lazim degil mi?
Kemal - 2017-04-02 09:35:42

Muhbirlik yaptigi radyonun verdigi kasetle belli oldu. UETD baskani Korkut birisine millet gammazla, yoksa sana sorun olur diyor. Kendisinin oldugunu kabul etti.

Alirıza Topaktaş - 2017-03-28 21:57:17
Soru şöyle olmalıydı; " UETD ne yapmıyor ki ?!!
Diğer Haberler
isvecpostasi.com