ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 02 Nisan 2018, Pazartesi 19:46 tarihinde eklendi. 372 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

WİNNİE MANDELA YAŞAMINI YİTİRDİ

Güney Afrika’nın efsane lideri Nelson Mandela’nın eşi Winnie Mandela 81 yaşında yaşama veda etti. Winnie Mandela eşine yanında Güney Afrika’daki ırk ayrımcılığına verdiği mücadele ile tanınıyor.
WİNNİE MANDELA YAŞAMINI YİTİRDİ İSVEÇ POSTASI 


BBC’nin haberine göre 81 yaşındaki Winnie Madikizela-Mandela uzun süredir hasta bulunuyordu. Yakalandığı hastalıktan kurtulamayan Mandela, bugün Johannesburg’da yaşamını yitirdi. Winnie Mandela, Güney Afrika’daki ırk ayrımcılığına karşı mücadele sürdüren efsane lider Nelson Mandela mücadele ve hapis yaşamında hep yanındaydı.

Nelson ve Winnie 1957 yılında tanışmışlar ve kısa bir süre sonrada evlenmişlerdi. İkili Güney Afrika’daki özgürlük hareketini mücadelesinde siyahların da beyazlarla aynı haklara sahip olması için birlikte savaşım vermişlerdi. Bu uzun mücadele Nelson Mandela’nın hapislere girip çıkmasına neden olmuştu. Nelson Mandela hapisteyken bayrağı Winnie Mandela alarak mücadeleye devam etmişlerdi.

Bu mücadelenin sonunda 1994 yılında Güney Afrika’da ayrımcılık yasaları ortadan kaldırılarak siyahlar ile beyazlar aynı haklara sahip oldular.Winnie Mandela verdiği mücadelede hapislik yaşamıyla da karşı karşıya kaldı. Hapislerde yattı ama mücadeleden vazgeçmedi. Fakat onunda yaşamında inişler çıkışlar hep birlikte devam etti. 1990 yılında evliliği çatırdamaya başladı ve ayrıldılar.

Winnie Mandela 2003 yılında ANC’den ayrılarak Sosyaldemokrat Africa Ulusal Kongre partisine katıldı. Burada da hakkında hırsızlık ve dolandırıcılıktan dava açıldı. 4 yıl hapis aldı. Buna rağmen halkı tarafından her zaman saygı gördü, sembol olarak kabul edildi.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com