TÜRBAN, SİYASAL İSLAMIN BİR SİMGESİDİR

Ana muhalefet partisi CHP, başörtüsü adı altında siyasal İslam’ın bir simgesi haline getirilen türban’a anayasal güvence sağlamanın peşine düşmüştür. Tek adam iktidarı, verilen mükemmel pası gole mükemmel bir biçimde çevirmenin sevincini tatmanın heyecanını yaşamaktadır. İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği’nin de kurucu üyeleri arasında bulunduğu Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu bu konuya ilişkin bir bildiri yayınladı.

TÜRBAN, SİYASAL İSLAMIN BİR SİMGESİDİR
TÜRBAN, SİYASAL İSLAMIN BİR SİMGESİDİR Admin
Bu içerik 650 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

BASINA VE KAMUOYUNA

Ülkemizde son haftalarda yaşanan ve “Başörtüsü” adı altında kanunlaştırılmaya çalışılan kadının başını bağlamasına ilişkin tartışmaları ibretle izliyoruz. Başörtüsünün kanunlaştırılmasına yönelik kanun teklifinin Atatürk’ün bizzat kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nden gelmesi, biz Atatürkçüleri derinden üzmüştür. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kalıtına (mirasına) sahip çıkmak bizim birincil görevimizdir.

CHP, bu kanun teklifiyle AKP’nin yıllardır özlediği anayasa değişikliğinin önünü açmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu kanun teklifi Anayasa’nın II. Maddesi’nin özüne aykırıdır. Laikliği ve toplum huzurunu tehlikeye atmak anlamına gelir. Dolaysıyla, CHP’nin bu kanun teklifi kulağı direk göstermek yerine dolaylı bir biçimde göstermektir. Bu yol, son aşamada anayasa değişikliği demektir.

TC. Anayasası Madde 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

2008 yılında üniversitelerde türban serbestisine ilişkin anayasa değişikliği Anayasa Mahkemsi tarafından yukarıdaki maddeye aykırı bulunarak iptal edilmiştir. AKP Başkanı ve Cumhurbaşkanı bu teklifi hemen ‘Gelin, anayasayı birlikte değiştirelim” söylemine getirmiştir ki, siyasal İslamı ile yıllarca olan ilişkilerine bir yasallık zemini hazırlamanın eşiğine gelmiştir.

29 Ekim 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti çıkardığı bir kanunla fes, çarşaf, pece, sarık, cübbe gibi giysileri kılık kıyafet kanunuyla yasaklamıştır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum Kongresi öncesi Mazhar Müfit (Kansu)’ya yazdırdığı bir notta şöyle demiştir: “Zaferden sonra hükümet biçimi Cumhuriyet olacaktır. Padişah ve hanedan konusunda zamanı gelince gereken işlem yapılacaktır. Kadınların örtünüp kapanması kalkacaktır. Fes kalkacak, uygar uluslar gibi şapka giyilecektir. Latin harfleri kabul edilecektir.

Bu kanun teklifi ve ardından gelebilecek olan bir anayasa değişikliği, laik, demokratik devlet yapımıza ve sağladığı özgürlüklere köktendincilerin yıllarca gerçekleşmesi için çabaladıkları bir darbe vuracaktır. Toplum yaşamından dışlanmaya çalışılan kadınlarımız, kızlarımız daha da toplum dışına itilecektir. Başı açık kızlarımız ve kadınlarımız bugün olduğu gibi, yarın ve gelecekte çeşitli saldırılarla fazlasıyla karşı karşıya kalacaklardır.

Atatürkçü Dünya Platformu olarak bu kanun teklifine şiddetle karşı olduğumuz bilinmelidir...

Kamuoyuna saygıyla duyrulur

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu (ADDP)

Türkiye Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu ADDP Türban Başörtüsü CHP Kanun teklifi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ