İSVEÇ POLİSİNDEN RASMUS PALUDAN’A BU KEZ İZİN YOK

Stockholm polisi, diğer yerlerde olduğu gibi, Türkiye Büyükelçiliği önünde yeni bir Kuran'ın yakılması talebini reddetti. Karar, İsveç'e yönelik artan tehdit tablosu hakkında Ulusal Güvenlik Teşkilatı (Säpo) ile yapılan diyalog sonrasında alındı. Polis sözcüsü Ola Österling, Kuran yakma olaylarının İsveç toplumunu olduğu kadar İsveçliler ve İsveç'in yurtdışındaki çıkarlarını da tehdit ettiğini söylüyor.

İSVEÇ POLİSİNDEN RASMUS PALUDAN’A BU KEZ İZİN YOK
İSVEÇ POLİSİNDEN RASMUS PALUDAN’A BU KEZ İZİN YOK Admin
Bu içerik 620 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç polisinin izin bürosu, Danimarka ve İsveç vatandaşı olan aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’a bu kez izin vermedi. Karar, İsveç'e yönelik artan tehdit tablosu hakkında Ulusal Güvenlik Teşkilatı (Säpo) ile yapılan diyalog sonrasında alındı. Polis sözcüsü Ola Österling, Kuran yakma olaylarının İsveç toplumunu olduğu kadar İsveçliler ve İsveç'in yurtdışındaki çıkarlarını da tehdit ettiğini söylüyor.

Polis sözcüsü Ola Österling, “Elbette zamanı, yeri ve eylemi dikkate almalıyız. Ancak bu olayda polis otoritesi, Kuran yakmanın tehdit oluşturduğunu ve İsveç toplumunun genelini tehdit ettiğini belirledi” ifadelerini kullanıyor.

Rasmus Paludan her Cuma günü Türkiye Büyükelçiliği önünde ya da yakınında bir Kuran yakacağını açıklamasının ardından bu amaçla Stockholm polisinin izin bürosuna başvurmuştu. Polis, İsveç devletine karşı terör tehditleri ve ülke çıkarlarını ileri sürerek başvuruyu reddetti.

Paludan, Stockholm’da 21 Ocak Cumartesi günü Türkiye Büyükelçiliği yakınında Kur’an-ı Kerim yakmış ve gerek Türkiye’de gerekse tüm İslam dünyasında İsveç’e karşı protestolara yol açmıştı. Bu protestolarda İsveç bağrağı yakılmış ve İsveç mallarını boykot çağrıları yapılmıştı.

Bazı basın mensupları bu durumu polisin ifade özgürlüğünün kısıtlanması olarak değerlendirirken “Bu, İsveç'te hiç kimsenin Kuran yakmasına izin verilmeyeceği anlamına mı geliyor?” biçiminde sorulara yol açtı.

Ola Österling, “Hayır, değil. 14 gün önce bunu yapabilirdin. Dünyadaki durum farklı olduğunda bunu yapabileceğinizi göz ardı etmiyorum. Ama yarın Türk büyükelçiliği dışında yapamazsınız. Her başvuru benzersizdir ve benzersiz bir şekilde değerlendirilmelidir” yorumunu yapıyor.

Başbakan Ulf Kristersson karardan sonra yaptığı kısa bir açıklamada, “İsveç'in ifade özgürlüğüne gölge düşürmez, ancak İsveç'e ve İsveç'in çıkarlarına yönelik tehdit riskinden etkilenmemiz de dahil olmak üzere, İsveç ülkesinin başa çıkması gereken sonuçları vardır” dedi.

İsveç Stockholm polisi Rasmus Paludan Kuran-ı Kerim Kuran yakma izin yok İsveç Türkiye Büyükelçiliği Başbakan Ulf Kristersson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ