İSVEÇ’TE ENFLASYON DÜŞMEYE BAŞLADI

İsveç’te geçen yazdan itibaren tırmanışa geçen fiyat artışları bu yılın Mart ayından itibaren gerilemeye başladı. Analistlere göre Mart ayında TÜFE'ye göre enflasyon oranı düştü. Şubattaki yüzde 12'den 10.6'ya geriledi. Max Matthiessen'in yatırım müdürü Jon Arnell, bugüne ilişkin olarak çok olumlu, hem yıllık hem de aylık oranların beklentilerin altında olduğunu söyledi.

İSVEÇ’TE ENFLASYON DÜŞMEYE BAŞLADI
İSVEÇ’TE ENFLASYON DÜŞMEYE BAŞLADI Admin
Bu içerik 515 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsceç İstatistik Kurumu’ndan yapılan açıklamada Mart ayı enflasyon rakamları sunulmaktadır. Şubat ayında TÜFE ile ölçülen enflasyon yüzde 12 idi. Sabit Faizli Tüketici Endeksi (KPIF) 9.4 oldu.

Şubat'tan Mart'a enflasyon oranı yüzde 10,6'ya düştü. KPIF'e (Sabit Faizli Tüketici Fiyat Endeksi) göre enflasyon oranı Mart ayında yüzde 8,0 oldu. Düşüşün nedeni ise enerji fiyatlarının biraz daha normal seviyelere dönmeye başlamış olması. Elektrik fiyatları üst üste üçüncü aydır gerilerken, Mart ayında fiyatlar yüzde 2,2 geriledi.

Ayrıca, İstatistik Kurumuna göre, hanehalkı ipotekleri için artan faiz maliyetleri, TÜFE'ye göre enflasyon oranına yüzde 2,8 puan katkıda bulundu.

Max Matthiessen'in yatırım müdürü Jon Arnell, bunun İsveç Merkez Bankası için bir rahatlama olması gerektiğini söylüyor, ancak Riksbank'ın tahmininin önemli ölçüde daha düşük olduğunu da ekliyor. Merkez Bankası’nın tahmini KPIF 7,8 ve enerji hariç CPIF için yüzde 7,5 idi. Arnell'e göre enerji hariç KPIF yüzde 9,3'ten yüzde 8,9'a düşmesine rağmen, Riksbank tahminlerini yükseltmeli. Arnell, ”Bugünkü açıklama çok olumlu, ancak bu, Riksbank'tan faiz oranlarının artmaya devam edeceği anlamına geliyor. Hala tahminlerinde gerideler ve enflasyon hâlâ çok yüksek” diyor.

Altı ekonomistin tahminlerini değerlendiren Günün İndustri gazetesi göre, KPIF'in 8,4'e ineceği tahmin ediliyor, enflasyon oranı bekleniyor. Enerji hariç KPIF'in yüzde 9.0'a inmesi bekleniyor. Şubat ayındaki yüzde 9,3'ten yüzde 8,9'a indi.

Mortgage faiz oranlarındaki artış nedeniyle TÜFE'ye göre enflasyon oranı KPIF'e göre daha yüksek oldu. Bu etki KPIF'den temizlenir. İstatistik Kurumu fiyat istatistikçisi Caroline Neander, aksi takdirde iki önlemin aynı olduğunu söylüyor. Jon Arnell'e göre, Merkez Bankası için gelecekteki bir endişe noktası, kronun konumu. Arnell, ”Kron bugünkü durumu ile zayıfladı, Merkez Bankası’nın ithal enflasyonla başa çıkması bir endişe kaynağıdır” ifadelerini kullanıyor.

İsveç Enflasyon düşüş TÜFE Sabit Faizli Tüketici Endeksi KPIF
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ