ÜNLÜ TÜRKOLOG BERNT BRENDEMOEN’İ KAYBETTİK

Norveç’te Türkoloji üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ünlü Türkolog Bernt Brendemoen 9 Mart 2024 günü yaşamını yitirdi. Türkolojiye yaptığı hizmetlerine teşekkür ediyor, saygıyla anıyoruz.

ÜNLÜ TÜRKOLOG BERNT BRENDEMOEN’İ KAYBETTİK
ÜNLÜ TÜRKOLOG BERNT BRENDEMOEN’İ KAYBETTİK Admin
Bu içerik 304 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI / MEHMET ŞAFAK - NORVEÇ

Norveç Türkolojisi'nin öncülerinden, Oslo Üniversitesi Türkçe Bölümü'nün kurucusu ve sevgili hocamız Bernt Brendemoen, 9 mart 2024'te aramızdan ayrıldı. Geride, Türk dili ve kültürü üzerine yaptığı önemli çalışmalarla dolu bir hayat ve derin izler bıraktı.

Brendemoen'in hikayesi 1969'da, İstanbul'a yaptığı bir geziyle başladı. Bu gezi, onu Türk dili ve kültürüyle tanıştırdı ve hayatının gidişatını sonsuza dek değiştirdi. Latince ve Yunanca dilleri üzerine eğitim görürken aldığı bu ilhamla, rotasını İstanbul Üniversitesi Türkoloji Bölümü'ne çevirdi. Trabzon (çepni) lehçesi üzerine yazdığı doktora teziyle profesörlük unvanı aldı.

Brendemoen sadece dilbilimci ve araştırmacı değil, aynı zamanda eğitimci ve çevirmendi. Oslo Üniversitesi'nde Türkçe eğitimini başlatarak Norveç'te Türkoloji'nin temellerini attı. Birçok Türk edebiyat eserini Norveççeye çevirerek Norveçlilerin Türk edebiyatını keşfetmesine katkıda bulundu.

Brendemoen'in çalışmaları sadece akademik alanda değil, Türk ve Norveç toplumları arasında köprü kurmak için de önemliydi. 1974'li yıllarda Oslo'da yaşayan Türk işçileriyle yakından ilgilenerek onlarla dostluk kurdu ve göç deneyimlerini kayıt altına aldı. Norveç Türk İşçi Derneği'nin faaliyetlerine aktif olarak katılarak iki toplum arasındaki kültürel bağların güçlenmesine katkıda bulundu.

Brendemoen'in vefatı, Türk dili ve kültürü için büyük bir kayıptır. Onu, yaptığı değerli çalışmalarla ve sevgi dolu kalbiyle her zaman hatırlayacağız. Işıklar içinde uyusun.

Not: Bu fotoğrafı, Oslo Üniversitesi Tarih ve Felsefe Fakültesi'nde düzenlenen bir etkinlik sırasında çekmiştim.

Bernt Brendemoen Norveç Türkolog Oslo Üniversitesi Vefat etti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ