Venezüela İnsanlığın Onurudur, Ahlakıdır
Günay Güner

Venezüela İnsanlığın Onurudur, Ahlakıdır

Bu içerik 448 kez okundu.

Yeryüzünde bazı olaylar vardır ki turnusol kâğıdı işlevi görür. Ak mısın kara mısın, adam mısın değil misin, soylu musun soysuz musun ortaya çıkarır. Venezüela’da yaşananlar da tam bu niteliktedir. Geçmişi sabıkayla, demokrasiye saldırılarla dolu, ülkesinde 30 milyon kartonda yaşayan evsiz umurunda olmayan, yoksullara kamu desteğini vergileri çarçur etmek sayan, dünyanın işkence merkezi, baş belası Amerika Birleşik Devletleri bu kez hedefe Venezüela’yı, Venezüela halkını koydu. Her gün saldırıyor. Yalanla, dolanla, hileyle, para döküp soysuz satın almayla, ambargoyla, kuşatmayla, tehditle saldırıyor. Askeri saldırıda da bulursa şaşırmak gerekmez. Yapmadığı iş değil…

Tarihte (tarihte derken çok uzak değil) CIA, devşirdiği, koruduğu Nazilerle Latin Amerika diktatörlüklerinde toplumculara, aydınlara, kitlelere işkenceler yaptırdı. Demokrasiyle gelen yönetimleri faşist darbelerle devirdi. Vietnam savaşını başlatarak binlerce insanı kimyasal silahlarla öldürdü. Kıyımlarının hesabı tutulamıyor. Hiçbir ülkede insanca, demokrat, toplumcu bir yönetimin başa gelmesini, halkını aydınlatmasını, kültürlü duruma getirmesini, halkının gönencini artırmasını, ulusal kaynaklarını halkının yararına kullanmasını istemiyor.

Tam tersi nerede dinci (hangi din olduğu fark etmez), etnikçi, mezhepçi, tarikatçı, mafyatik yapı varsa, toplumları uyuşturmak için bu güçleri yönetime getirir. ABD senden çok İslamseverdir. İşine geliyorsa ırkçı “milliyetçi”ye maaş bağlar, aynı ülkenin devrimci gençlerini öldürtür. Yani senden çok “Türk” (ya da başka) milliyetseverdir. Gün olur sana “Yeniden imparatorluk ol, Osmanlı ol” diye gaz verir. Koç başı olup, ona çalışacaksındır. Bu ve benzer tüm oyunların, karışmaların altında sömürü amacı yatar.

Venezüela mı? Suudi Arabistan’dan fazla petrol rezervi bulunduğu biliniyor. Neden açık değil mi? Diğer kaynaklarını saymaya gerek yok.

Aralarında kimi solcu geçinenlerin de bulunduğu bir öbek ise şu teraneyi tutturabildiler: “Maduro diktatördür, onu savunmak için acele etmeyin…” Mübarekler demokrasiye âşıklar! Gördükleri yerde diktatörlük mü değil mi şıp diye anlarlar. Tümü uzmanlardan oluşmakta. Belki demokrasiölçer geliştirmişlerdir, haberimiz yoktur. Biz cahiller nereden bilelim o kadarını, değil mi?

Amerika’nın ve İtalya dışında Avrupa ülkelerinin başkan tanıdığı, ABD kuklası sabıkalı soytarı, Venezüla meclisinde, milletvekili satın alarak çoğunluk sağladığı açıkça ortaya çıktığından, Anayasa Mahkemesinin yeni meclis aritmetiğini iptal kararını, salt bunalım aşılsın diye kaldıran Maduro diktatör!

Bolivar Meydanında “Ey Amerika gel Venezüela’yı işgal et” haykırışlarıyla gösteri yapanlara müdahale etmeyen, üzerlerine polis göndermeyen Maduro diktatör!

İşbirlikçilerin saldırılarıyla yurtsever insanları öldürülen Maduro diktatör!

Seçimlerin sonucunda halkın yüzde yetmişinin desteğini alan Maduro diktatör!

Tüm bu gerçeklerin tersinin her boydan ve türden aktörleri, darbeciler, saldırganlar, dolar yiyiciler demokrat!

Siz diktatör görmemişsiniz…

Ya demokrasiseverliğin kalesi geçinen Avrupa’nın, ABD kuklası soysuzu başkan tanıdıklarını açıklamalarına ne demeli? Aralarında ne yazık ki İsveç de var. İnsan hakları denince, demokrasi denince mangalda kül bırakmayan, dersler üstüne dersler veren İsveç. Ne de olsa Nazilere yurt olduğu günleri unutamıyor, o zamanın özlemini çekiyor herhal.

Geçmişteki gibi günümüzde de insanlığın erdemini, ahlakını kuran ve koruyan toplumculuktur, emperyalizme karşı savaşan yurtseverliktir.

Başlarına pisleyen güvercini faşistlikle suçlayan sözde solcular Venezüela halkının savaşımı ve saldırgan ABD için ne düşünmekteler? Venezüela halkı faşist midir yoksa?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sthlm_mustafa     2019-02-25 Sevgili Günay Bey, Yazdıklarınıza tüm kalbimle katılıyorum. Emperyalizmin oyunları bitmez. Sömürü çarkını ellerinden tutanlar ülkeleri ve hakları hiçe saymaktan büyük zevk alırlar. Trump, Venezüela’yı kastederek diyor ki “Ülkemizi geri alacağız”. Venezüela’yı ABD’nin eyaleti mi sanıyor?!. Hayır, bilinçli olarak söylüyor ve Avrupa kıtası da alkış tutuyor. İsveç, değerli siyasetçi Olof Palme’nin bir cinayete kurban gitmesinden sonra çizgi değiştirerek ABD’nin gölge yörüngesine girdi.
sthlm_mustafa     2019-02-25 Palme öldürülmeseydi, iki hafta sonra Rusya ziyareti vardı. Orada çok önemli kararlar alınacaktı. İsveç Gladyosu yok etti. Ölümün üzerinden 33 yıl geçmek üzere ve katilleri hala ortada yok. Irak’taki Körfez Savaşı’nda IAEA Başkanı olan İsveçli Hans Blix, Saddam’ın devrilmesinden sonra, “Biz biliyorduk ki, Saddam’da kimyasal zehirli maddeler yoktu. Yalan söylemek zorunda kaldık” itirafını yaptı. Yalan kim söyletti; elbette ABD ile Batı...
sthlm_mustafa     2019-02-25 Sevgili Günay, İsveç artık o tarafsız “İSVEÇ” değil. Bunu herkesin bilmesi gerekir. ABD’nin kuklası oldu... Yazık!..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI