HDP Siyasetinin Çıkmazı: İlkesizlik!
Günay Güner

HDP Siyasetinin Çıkmazı: İlkesizlik!

Bu içerik 263 kez okundu.

HDP son aylarda öznesi olduğu tartışma ve açıklamalarla, ilkesizliğini, içtensizliğini bir kez daha ortaya koydu. Aslında ilkesizlik demek ne denli doğru? İlkeleri Makyavelci bir fırsatçılık ve pazarlıkçılık ki bundan en büyük zararı Kürdüyle, Türküyle yoksul halk görüyor. Eşbaşkan Pervin Buldan (mikrofonla konuşmasına karşın) bağırarak, muhalefete, deyim yerindeyse parmak sallayarak şunları söylüyor:

"HDP'yi öcü gibi görmek, HDP'yi kötü bir partiymiş gibi lanse etmek, onunla aynı fotoğrafta olmamak için çırpınan, aynı kareye girmemek için çaba sarf eden partiler; eğer seçim döneminde HDP farklı bir tavır takınırsa -üçüncü yoldan bahsediyoruz- ve böyle bir yol izlemeye kalkarsa bunun sorumlusu HDP olmayacaktır. Bunun sorumlusu HDP ile yan yana görünmekten kaçınan, HDP ile birlikte fotoğraf vermekten kaçınan muhalefet partileri olacaktır. Son seçimlerden sonra halkımız ve seçmenimiz bize hep, ‘Evet, destekledik, demokrasi güç birliğine oy verdik. Ama onlar Kürtler acı çektiğinde, HDP bir operasyonla ya da bir gözaltı furyasıyla karşı karşıya kaldığında HDP'ye sahip çıkmıyorsa eğer, biz bundan sonraki süreçte muhalefetle bir araya gelmeyi tartışırız’ dediler.

Herkesin çok açık ve net olması lazım. Tabi ki bizim de ilkelerimiz var. Bu ilkelerimizi belki yakın bir zamanda bir deklarasyonla açıklayacağız. Şimdi bunun hazırlıklarını yapmaya başlayacağız. Deklarasyon hazırlayacağız ve ilkelerimizi ortaya koyacağız. Bu ülkede eğer demokrasi gelişecekse, Kürt sorununun çözümüyle başlanmalı. Kürt sorunu çözülmeden bu ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün mü? Elbette değil. Bu kadar insan tutukluyken, bu gasp ve zulüm varken, eziyet varken, devasa sorunlar varken, bütün bunları bir yana bırakıp, sadece seçimde bir araya gelmek ve sadece birilerinin kazanması için HDP'nin oylarına talip olmak olmaz. Kimse kusura bakmasın. HDP'nin mutlaka seçim açısından söyleyeceği sözleri olacaktır. Bu sözlerimizi, ilkelerimizi, yakın bir zamanda kamuoyuyla paylaşacağız. Elbette bunu muhalefet partilerine de duyurmak için bu süreci başlatacağız.” https://t24.com.tr/haber/pervin-buldan-secimde-hdp-farkli-bir-tavir-takinirsa-bunun-sorumlusu-hdp-olmayacak,966226

Dikkat edilsin lütfen, bu sözleri Türkiye diktatörlüğe karşı yaşam savaşı verirken ediyor. Ve yine aynı günlerde bir diğer HDP yetkilisi, AKP ile yeniden bir çözüm sürecinde birlikte olunabileceğini açıkladı. HDP’nin bir diğer eski kanadı ise yeni parti kurma hazırlığında. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Afganistan’dan Diyarbakır’a, Joe Biden’ın gözüne girmenin peşinde. Bunların ardı ardına gelmesi rastlantı mıdır? Böylesi durumlar rastlantıyla açıklanamaz. Aynı HDP bir yandan da Kürt halkının AKP yönetimince ezildiğini, baskılandığını, masanın tekmelenmesi sonrasında öldürüldüğünü söylemekten, bu temayı işlemekten geri durmuyor. Ne ki bir tutarlık ve içtenlik bulunmadığı açıkça ortadadır. Deniz Poyrazların anısına saygı böyle mi gösterilecektir?..

HDP Prof. Dr. Mifhat Sancar’la bir ahlaksal ilkelilik fırsatı yakalamıştı ama bunu heba edecek gibi görünüyor. Pervin Buldan her zamanki kışkırtıcı, sorumsuz tutumuna dönmüş görünüyor. Kindarlıkta da başka konularda da AKP’den ayrılıkları yoktur. Buldan muhalefete adeta gözdağı veriyor. Bugüne dek, HDP ile neden yan yana görünmekten sakınıldığını anlayamamış. HDP’nin, işçileri, köylüleri kurşuna dizen, Ankara’nın göbeğinde, gencecik dersane öğrencilerini paramparça eden… PKK kıyımcılarını akraba sayar; dünya halklarını bombardımanlarla, işkencelerle öldüren ABD’yi hiçbir biçimde eleştirmez sorunlu, hastalıklı anlayışıyla birlikte olmak zorunlu mu? Bu ne pervasızlıktır, aymaz kibirliliktir.

HDP’den sol mol olmaz; Türk Devrimiyle “hesabı” bulunan toprak ağalarının, tefecilerin, din sömürücülerinin, emperyalizmin ayrılıkçı partisidir. Bunun gereğini yapmaktadır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ