İSVEÇ’TE SİVAS KATLİAMI ANILDI

İsveç’in başkenti Stockholm şehir merkezinde toplanan grup, Sivas katliamının 20. yıldönümünü andı.

İSVEÇ’TE SİVAS KATLİAMI ANILDI
İSVEÇ’TE SİVAS KATLİAMI ANILDI
Bu içerik 1612 kez okundu.

STOCKHOLM - Hayatını kaybedenlerin fotoğralarının sergilendiği alana mumlar yakıldı.  Grup adına yapılan açılış konuşmasında ”bugün umut ve acının, heyecan ve öfkenin iç içe geçtiği karmaşık duygular içindeyiz. Ülkemizde bir yandan umuda tarih yazan direniş yaşanıyor, diğer yandan da 33 güzel insanımızın yakıldığı katliamının 20. Yılını yaşıyoruz. 20 yıl önce Sivas’ta bulunan şair, yazar, sanatçı ve 12 yaşındaki Koray’ın da içlerinde bulunduğu semahçı ve tiyatrocu gençlerimiz  aydınlık geleceğimiz yakılarak katledildi. 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli’nde canlarımızı yakanlarla, bugün tomalarından, akreplerinden, tüfeklerinden kimyasal sıkanlar, emir verenler, kışkırtanlar, alkışlayanlar, seyirci kalanlar aynı kişilerdir, aynı kafalardır.” ifadelerine yer verildi.

 

İsveççe ve Türkçe devam eden konuşmalarda  İsveç basınında büyük yankı uyandıran Gezi parkı direnişine de yer verilerek, ”gecelerinde aç yatılmayan, gündüzlerinde sömürülmeyenler ülkesini kazanmanın tek yolu tüm farklılıklarımızla yan yana, omuz omuza mücadeleden geçmektedir. Taksim’de başlayan direniş bu yolun başıdır, geliştirmekte düşmektedir” açıklamalarında bulunuldu.  Madımak Oteli’nin yakılmasının ardından yazılmış  şiirler okundu..   

 

Sivas Katliamı’nın canlı tanıklarından sanatçı Ali Çağan ”Gezi’deki 2 ağaçla başlayan olay Türkiye’de dönüm noktası oldu. Ben, Türkiye’de insanlar ne yapıyor diye düşünürken bu gençler beni umutlandırdı. Türkiye’yi bir yerlere götürecek insanlara bu gençler Türkiye’yi teslim etmeyecek ve Sivas’ında hesabının sorulacağına inanıyorum.” dedi.

 

Toplananlar, cura ve ney dinletilerinin ardından  ”Faşizme karşı omuz omuza”, ”Bu daha başlangıç, direnişe devam” sloganları atarak dağıldı.

 

Haber: Onur Talayhan

Fotoğraf: Mehmet Öget

Stockholm Sivas Katliamı Sivas Katliamı 20. yılı Madımak Oteli Pir Sultan Abdal Şenlikleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ