KÜRT POLİTİKACI PARA KAÇAKÇILIĞINDAN MAHKEMEYE VERİLDİ

İsveç’te Suriye’deki PKK terör örgütünün uzantısı olan PYD’nin İsveç sorumlusu Shiyar Ali Almanya’nın Köln kentinin bir banliyö kasabası olan Troisdorf’tan İsveç’e gizlice getirdiği 4 milyon krona yakın Avro ve ayrıca 700 000 bin krona Ekonomik Suçlar Dairesi elkoydu.

KÜRT POLİTİKACI PARA KAÇAKÇILIĞINDAN MAHKEMEYE VERİLDİ
KÜRT POLİTİKACI PARA KAÇAKÇILIĞINDAN MAHKEMEYE VERİLDİ Admin
Bu içerik 562 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Expressen gazetesinin bugün yayınladığı haberine göre, olay 2017 yılında Ekonomik Suçlar Dairesi, İsveç Güvenlik Polisi eşliğinde PYD sorumlusu Shiyar Ali adlı kişinin Sandvik’te bir binada çilingir aracılığıyla açtığı kasada Avro ve İsveç kronları buluyor. Kuzey Suriye'deki terör örgütü PYD'nin İsveç'teki temsilcisi 59 yaşındaki Shiyar Ali, ciddi ticari kara para aklamayla suçlanarak bölge Nacka Bölge Mahkemesi’nde yargılanacak.

Olayın 2017 yılında ortaya çıkarılması ve bugün yargıya taşınmasını anlamak zor gibi görünüyor. 1 Ocak’ta yapılan ilk duruşmada Shiyar Ali suçsuz olduğunu ileri sürüyor. Mahkeme ikinci duruşmayı 16 Ocak gününe erteleliyor.

Suriye’deki Kürt terör örgütü YPG ve onun siyasi kanadı PYD, kuzeydoğu Suriye'nin bazı bölgelerini kontrol ediyor. Shiyar Ali, PYD'nin İsveç temsilcisi olarak çeşitli resmi ortamlarda konuşmalar ve görüşmeler yapıyor. 2022 yılında PYG ile o zamanki Sosyal Demokrat Parti azınlık iktidarında yapılan görüşmelerde de bulunmuş ve Amineh Kakabaveh ile bir protokol imzalanmasını sağlamıştı.

Davayı yürüten savcı, “Kara para aklama, parayı suçtan gelmiş gibi ele almaktır. Para kusurlu bir şekilde ele alındı. Esas olan budur. Bu durumda kınanması gereken işlem, bu miktardaki parayı kendi yaptığı şekilde Almanya ve İsveç üzerinden nakletmiş ve ardından parayı kendi yaptığı şekilde bu binada depolamış olmasıdır” diyor.

Dışişleri Bakanı Cumartesi günü İsveç Radyosu Ekot’un, bu durumun Türkiye ile yapılan NATO üyeliği görüşmelerini nasıl etkileyeceği yönündeki sorusuna, Dışişleri Bakanı Tobias Billström, “Türkiye ile ilişkilerimizi zedeleyenlerle ilgili bir şüphe ve sorun olduğunu düşünüyoruz” görüşünü açıklıyor.

Shiyar Ali’nin avukatı ise, “Benim için bunun bir İsveç mahkemesinde nasıl sonuçlanabileceği tamamen anlaşılmaz” diyor.

PKK terör örgütü İsveç makamlarınca “terör örgütü” olarak listeye alınmasına karşın 1980’den sonra İsveç’te rahatlıkla faaliyetlerini sürdürüyor. Birtakım illegal işlerle de uğraştığı biliniyor. Çeşitli dernekler kanalıyla devletten yardım alıyor. Buna hem devlet hem de İsveç Güvenlik Polisi (SÄPO) göz yumuyor.

Bu konudaki gelişmeleri “bekle” ve “gör” politikasıyla izlemeye çalışacağız.
 

Fotoğraflar: Ekonomik Suçlar Dairesi arşivinden

isveç kürt terör örgütleri PYD PYG PKK Shiyar Ali kara para aklama yargı ekonomik suçlar dairesi isveç güvenlik polisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ