Suriye barış konferansı haziran’da

Salı sabah İsveç’e gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry meslektaşı Carl Bildt tarafından sıcak ve samimi bir hava içerisinde karşılandı. Kerry havaalanında verdiği demeçte İsveç’in kendilerine verdikleri destekten çok memnun olduklarını söyledi.

Suriye barış konferansı haziran’da
Suriye barış konferansı haziran’da
Bu içerik 1595 kez okundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington ve Moskova tarafından desteklenen Suriye barış konferansının Haziran ayı içinde büyük bir olasılıkla düzenleceğini söyledi.


 İsveç’in başkenti Stockholm’da Başbakan Fredrik Reinfeldt ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Kerry, toplantının tam tarihinin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tespit edileceğini söyledi. Kerry, "Konferansı düzenleneceğimizi açıkladığımız gün, bu ay sonunda ya da Haziran ayının ilk günlerinde olabileceğini söylemiştik. Şimdi kesin olarak Haziran ayı başı gibi olmasını bekliyoruz. Tabii bu bizim beklentimiz. Fakat dediğim gibi, tarih belirlemek bizim elimizde değil. Çalışmaya devam edeceğiz, hepimiz temas halindeyiz, hemen hergün toplantılar yapıyoruz. Suriye konusunu çözmenin tek yolunun, en iyi yolunun müzakere ederek anlaşma olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Obama yönetimi, Suriye’de en az 90 bin kişinin hayatını kaybettiğini, iki yılı aşkın süredir devam eden iç savaşa barışçıl bir çözüm bulma arzusunda olduklarını dile getiren John Kerry, Esad’ın ülkesinin geleceği konusunda yanlış hesaplar yapmaya devam ettiği sürece, muhalefetin daha büyük destek bulacağı ve dolaysıyla güçleneceğinin bir gerçek olduğunu vurguladı.

Bu arada konferansa Esad’ın gelmeyeceği haberlerini de yalanlayan Kerry, "Fakat gelmemeye karar verirse, tüm dünya, amacı gibi söyleminin de ne kadar boş olduğunu görecektir" şeklinde konuştu.

Suriye Enformasyon Bakanı Umran el Zubi bugün yaptığı açıklamada, Şam yönetiminin konferansa katılma kararı vermeden önce, konferansın içeriğinin tam olarak ne olacağını bilmek istediğini duyurmuştu. Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkanı Selim İdris ile bu sabah konuştuğunu kaydeden Kerry, müzakere sürecine olan inancını dile getirdiğini söyledi.
 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry basın toplantısında Afganistan konusuna da yer ayırdı. Amerikan askerlerinin yeterli sayıda Afganistan’da bulunacaklarını ve Afgan askerlerini eğiteceklerini ve her türlü tecizatla donatacaklarını belirterek, terörizmle de mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

 

2013-05-14
İsveç Postası

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry John Kerry Stockholm Suriye Barış Konferansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ