Gävle Tekesi Bu Yıl Yakılmaktan Kurtuldu

Stockholm’un 160 km kuzeyinde bulunan Gävle kentinin Noel sembolü olan “Gävle Tekesi” bu sene üç kez saldırya uğramasına karşın yanmaktan kurtuldu. Her yıl samandan özel olarak yapılan teke her seferinde Noel öncesi yakılmaktan kurtulamıyordu.

Gävle Tekesi Bu Yıl Yakılmaktan Kurtuldu
Gävle Tekesi Bu Yıl Yakılmaktan Kurtuldu
Bu içerik 1644 kez okundu.

Bu yıl her zamanki yerine konan Gävle Tekesi üç kez saldırıya uğramasına karşın dimdik ayakta kalmayı başardı. Bundan sonra ne olur pek bilinmiyor. Bundan 48 yıl önce bir proje kapsamında dikilen sembol  çok az kez yakılmaktan ya da tahrip edilmekten kurtuldu.


En son 22 Aralık gecesi saat 03.00 sularında sembolün tepesine tırmanan 25 yaşlarındaki bir saldırganı gören bekçi son anda elindeki çakmağı ateşlemeden yakalamayı başarıyor.


İlk kez 1966 yılında Gävle Büyük  Meydan’a (Stortorget) dikildiği zaman hem Gävlelilerin hem de uluslararası arenada tanınan bu teke sembolü 13 metre yüksekliğinde bulunuyor. Her yıl 1 Aralık’ta Büyük Meydan’a yerleştirilen bu teke sembolü bugüne kadar 28 kez yakıldı. Yurtdışından da her yıl yüzlerce kişi Gävle’nin sembol olan bu tekeyi görmeye geliyor.Teke sembolünü korumak için bu yıl pek çok insan, kuruluş ve özellikle de taksi şoförleri nöbet tutma yarışına girdiler. Bir taksi şirketinin sorumlusu olan Johan Adolfson, “Biz 24 saat bekçilik yapamadık ve buna olanaklarımız yoktu ama buna karşın gene de iyi koruduk. Öyle inanıyorum ki, en doğrusunu yaptık” yönündeki görüşlerini yerel gazeteye aktrıyor.


İsveç Postası

 

gavle teke yakılmak noel sembol
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ