Husby'de gençler ayaklandı

Göçmenlerin yoğun oturduğu Stockholm’un kuzey semtlerinden Husby’de 60 yakın genç gece saat 22.00 sularından itibaren otomobilleri, garajları ateşe vererek ayaklanma başlattılar. Polisi ve itfaiye araçlarını taşladılar. Edilinen bilgiye göre olaylar sırasında üç polisin hafif yaralandığı bildirildi.

Husby'de gençler ayaklandı
Husby'de gençler ayaklandı
Bu içerik 1531 kez okundu.

 

Olayların arkasında  bir hafta önce 69 yaşındaki bir kişinin elinde bıçakla etrafa tehditler savurması nedeniyle  polisin bir eve sığınan kişiyi yakalamak amacıyla eve girmesi ve kendilerini tehlikede hisseden polislerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmesi olduğu bildiriliyor.

 

Husby bölgesinde bir dernek etrafında organize olan gençler yüzün üzerinde arabayı ve bazı garajları ateşe vermiş gelen polislere ve itfaiye arabalarına taşla saldırmışlardı. Bu olaylar sırasında da  çevreye büyük ölçüde zarar vermişlerdi. Husby’de oturan bir kişi; ”Halk bu şekilde tepkisini gösteriyor, ben anlayışla karşılıyorum” diyor. Bu kişi gibi düşünen pek çok semt sakini var.
 

Gece boyunca çalışmalarını sürdüren polisler herhangi bir tutuklama yapmadıklarını ama, gün boyunca elebaşlarını ortaya çıkarmak için öalışacaklarını söylüyorlar. Polis basın sözcüsü Lars Byström ise, gece başlayan olayların arkasında bir hafta önce öldürülen 69 yaşındaki kişinin olayıyla herhangi bir ilinti bulunduğuna inanmadığını söylüyor.

 

Stockholm ili polis müdürü Fredrik Andersson’a göre olaylar gece boyunca zaman zaman durarak, zaman zaman alevlenerek devam etti. Gösterici gençler semtin çeşitli yerlerinde yangınlar çıkardılar. Bu arada da Husby Merkezi’ne yakın Trondheims Sokağında (Trondheimsgatan) bir okulda kısmen olsa da yakılmaya çalışıldı.Ellinin üzerinde ev duman ve yangın riskine karşı boşaltıldı.

 

İsveç Postası

Husby Stockholm Ayaklanma Husby
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ