Husby’de olaylar devam ediyor

Husby’de Pazar akşamı başlatılan olaylar dün gecede devam etti. Ateşe verilen arabalar, polise ve polis araçlarının taşlanması gece geç saatlere kadar sürdü. Yirmiye yakın genç gösterici göz altına alındı.

Husby’de olaylar  devam ediyor
Husby’de olaylar  devam ediyor
Bu içerik 1384 kez okundu.

 

Pazar akşamı bir hafta önce ev baskınında polis tarafından kurşunlanarak öldürülen 69 yaşındaki kişi için başlatılan olaylarda arabalar, garajlar ateşe verilmiş, polis ve itfaiye araçları taşlanmıştı. Taraflar birbirlerini suçlarken, Husbylu gençler polisin kendilerini kışkırttığını ve ”Zenci, Maymun, sokak serserileri, Fareler” gibi sözcükler kullandığını ileri sürmüşlerdi. Polis yetkilileri bu tür sözlerin kesinlikle kullanılmadığı ve gençleri kışkırtacak herhangi bir davranış biçim uygulanmadığını dile getiriyorlar.


Megafon adlı bir dernek adı altında toplanan Husbylu gençler dün yaptıkları basın toplantısında polis tarafından öldürülen kişi için bağımsız bir araştırma grubu kurulmasını istiyorlardı. Dün gece tekrar başlatılan olaylarda yakılan arabaları, konteynerler, tekrar işleme çöp depolarını  söndürmekte itfaiye yetersiz kalınca onlarca araba yanarak kül olmaktan kurtulamadı. Gençler hem itfaiye araçlarının bölgeye girişlerini engellemeye çalıştılar hem de su hortumlarını çalarak söndürme çalışmaların aksattılar.
 

Polisin hesaplarına göre bu tür olaylara karışan gençlerin sayıları 100’ü geçmiyor ve içlerinde 12, 13 yaşlarında çocuklarda bulunuyor. Bu grubun içerisine karışmış ve daha öncede suç işlemiş gençlerin de yer aldığını belirtiliyor.


Polis gün içerisinde çalışmalarını yoğun olarak sürdüreceklerini ve ekstra personel çağrıldığını ifade ediyorlar. Bu arada hırsızlık ve şiddet olaylarının da meydana geldiği polis tarafından bildiriliyor. Bu arada yine göçmenlerin yoğun yaşadıkları Stockholm’un güney bölgelerinde Botkyrka’nın Fittja semtinde de gece metro trenlerinin yaklaşık 20 genç tarafından taşlandıklarını, 3 otomobili ve konteynerleri ateşe verek, polisi taşladıkları duyuruldu.


Bu olaylardan rahatsız olan pek çok Husbylu de polise kızgın, ”Bizi kendi halimize bıraktınız. İsveç sistemine ne oldu? Neden Merkezde kameralar yok. Pazar günkü olaylarda neden kimse göz altına alınmadı” biçiminde sözlerle polisi suçluyorlar.


İsveç Postası

Husby Stockholm Ayaklanma Husby Husby Olaylar Devam Ediyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ