Azerbaycan Müsavat Partisi Başkanı İsa Kamber Stockholm’da Temaslarda Bulundu

Azerbaycan Müsavat Parti Başkanı İsa Kamber önümüzdeki aylarda yapılacak olan Devlet başkanlığı seçimleri öncesi Stockholm’u ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundu.

Azerbaycan Müsavat Partisi Başkanı İsa Kamber Stockholm’da Temaslarda Bulundu
Azerbaycan Müsavat Partisi Başkanı İsa Kamber Stockholm’da Temaslarda Bulundu
Bu içerik 1821 kez okundu.

 

STOCKHOLM – 15 Ekim 2003 yılında 14 partinin ortak adayı olarak Azerbaycan Devlet Başkanlığı  seçimlerine katılan İsa Kamber seçimi İlham Aliyev’e karşı kaybetmişti.  Kamber seçimler e hile karıştırıldığı ileri sürmüş, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı da (AGİT) pekçok usulsüzlüğü tespit ettiğini açıklayarak, Aliyev’i eleştirmişti.


İsa Kamber birtakım görüşmeler yapmak üzere geldiği Stockholm’da İsveç Meclisi’nde bir toplantı yaparak, hem düşüncelerini hem de Azerbaycan’ın genel durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Toplantıya ev sahipliği yapan Çevre Partisi / Yeşiller Grup Başkanı Mehmet Kaplan hem partisinin hem de İsveç’teki diğer partilerin Azerbaycan’a bakışını anlattı. Kaplan İsveç’in ve AB ülkelerinin Azerbaycan’ı gündemlerine pek fazla almadıklarını ifade ederek; “Minsk Grubu Azerbaycan ve Azerbaycan – Ermenistan ilişkilerini takip ediyor, diyerek geçiştiriyorlar. İsveç’teki iktidarın Minsk Grubu’ndaki güç dengelerinin alt üst edilmesine destek olunduğu yönünde elimizde veriler var. Bu durum gerçekten üzücüdür. Gönül ister ki, Azerbaycan ekonomik durumu ve halkıyla hem Avrupa’da hem de dünyada gereken katkılarıyla yerini almalıdır” dedi.


İsa Kamber partisinin Azerbaycan’ın en eski partisi olduğunu ve 1911 yılında kurulduğu o günden bugüne kadar Azerbaycan’ın bağımsızlığı ve sosyal gelişmesi için büyük çabalar harcadığını söyledi. Bugünde Azerbaycan’da gerçek bir demokrasinin kurulmasını için mücadelesini ettiklerini belirterek; “ Biz her zaman iç barıştan, birlik ve beraberlikten yana olduk, irticaya karşı tavır koyduk ve ülkemizde gerçek demokrasinin yerleşmesi için mücadelemizi ciddi bir biçimde sürdürüyoruz. İstiyoruz ki, Azerbaycan’da hukuk kuralları işlesin, hem ekonomik hem de siyasi özgürlükler geçerli olsun, haksızlıklar, rüşvet olayları ortadan kalksın, insanlarımız refah içerisinde yaşasınlar. Ülkemizde insanlarımız yokluk, fakirlik çekmesinler. Ortalama gelir dağılımına baktığımız zaman bunun çok düşük olduğunu görüyoruz. Bir memur ayda 100 – 150 Avro gelir sağlıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir.” İfadelerini kullandı.


Kamber, oluşturdukları “Milli Şura”yla çok önemli işler yapacaklarını anlattı. Azerbaycan’ın uluslararası alanda söz sahibi olamayışın önünde ciddi iki engelin bulunduğunu ve bunun başında Dağlık Karabağ sorunu geldiğini vurguladı. İkinci olarak; “Azerbaycan’da çok ciddi bir demokrasi sorunu var. Ailyev yirmi yıldır iktidarda halkımızı değil, kendi öz çıkarlarını düşünmektedir. Bu nedenle de ülkemizde problemler bitmez. Bu yıl seçim var ve biz Aliyev’i değiştirmek için elimizden gelen herşeyi demokrasi çerçevesinde yapacağız. İstiyoruz ki, Avrupa’daki gibi bizde de demokratik seçimler olsun ve halk istediğini seçsin” diyerek görüşlerini anlattı.

Soru yanıt bölümünden sonra toplantı sona erdi.


İsveç Postası

İsa Kamber Azerbaycan Müsavat Partisi Azerbaycan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ