Husby ateşi tüm ülkeyi yangın yerine çevirdi

Geçen hafta Stockholm’un kuzeyınde Husby’de başlayan araba yakma olayları Stockholm’un ve İsveç’in çeşitli yerleşim birimlerinde devam ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü yakın illerden Stockholm’a polis gücü gönderilmesini istedi.

Husby ateşi  tüm ülkeyi yangın yerine çevirdi
Husby ateşi  tüm ülkeyi yangın yerine çevirdi
Bu içerik 1380 kez okundu.

Göçmen kökenli gençlerin başını çektiği ve Mayıs ayı ortalarında ev baskını sırasında polisin öldürdüğü 69 yaşındaki kişi için geçen hafta sonu sokaklarında araba yakma, kundaklama olaylarıyla başlatılan isyan bazı illerede sıçrayarak devam ediyor.


Cuma akşamı Örebro, Linköping ve Uppsala kentlerinde gençler sokaklarda araba yakarak eylemlerine devam ettiler. Cumartesi sabaha karşıda Stockholm’un güneydoğusunda  Åkersberga semtinde saat 05.30 sıralarında başlatılan yangında toplam 20 arabanın yandığı ve yangının 08.00 sularında söndürüldüğü polis tarafından açıklandı. Bu olaylar esnasında 20’ye yakın genç göz altına alındı.


Stockholm’un güney batısında Botkyrka bölgesinin Tumba semtinde saat 22.30 dolaylarında 50 – 60 gencin aynı bölgede toplanan ve kendilerini “yeni ırkçılar” diye tanımlayan gruba saldırmak amacıyla biraraya gelmesi üzerine ekstra polis gücü gönderilerek iki grubun çatışması önlendi. Stockholm’un göçmen ağrılıklı bölgelerde Tensta, Jakopsberg, Årsta, Märsta, Hammarbyhöjden, Spånga ve bazı bölgelerde de küçük çaplı eylemler, araba yakmalar meydana geldi.


24 Mayıs Cuma günü Başbakan Fredrik Reinfeldt, Adalet Bakanı Beatrice Ask ve Emniyet Genel Müdürü, İl Emniyet Müdürü, Haber Alma Teşkilatı (SÄPO), ve bazı yüksek düzeyde polis yetkililerin katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantı sonrası kısa bir değerlendirme yapan Adalet Bakanı, “Anlatılanları dinledim. Bölgesel olarak meydana gelen olaylardır. Fakat bizim açımızdan oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur” açıklamasını yaptı.


İngiltere Dışişleri Bakanlığı İsveç’te bulunan ve İsveç’i ziyaret edecek olan yurttaşlarını dikkatli olmalarını konusunda uyardı.


İsveç Postası

Husby Stockholm Ayaklanma Husby Stockholm Yangın Yeri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ