İsveç Ulusal Günü Kutlandı

İsveç Ulusal Günü ya da Bayrak Günü İsveç kralı Gustav Vasa’nın 1523 yılında hem kral olarak seçilmesi hem de İsveç’in bağımsızlığını elde etmiş olması anısına kutlanmaktadır.

İsveç Ulusal Günü Kutlandı
İsveç Ulusal Günü Kutlandı
Bu içerik 2512 kez okundu.

Gustav Vasa İsveç’in bağımsızlığını elde ettiği gün anısına 6 Haziran’ı “Bayrak Günü’ olarak kabul etmiştir. Bu gün 1809 yılına kadar devam etmiş ve 1809 yılında yeniden bir düzenlemeye gidilmiştir. 1974 yılında tekrar 6 Haziran olarak kanunlaştırılmıştır.
 

1983 yılında sadece Bayrak Günü olmak çıkarılmış aynı zamanda Ulusal Gün olarak da kabul edilmiştir. Bu durum tekrar 1996 yılında ele alınmış ve sadece Ulusal Gün olarak kabul edilmiştir. 6 Haziran, 2005 yılnında bayram günleri arasına alınarak tatil günü olarak kanunlaşmıştır.
 

Meclis kanun açıklamasında, “Bu alanda yapılan reformlar 6 Haziran gününü hem “Ulusal Gün” hem de “Bayrak Günü” olmasının İsveç halkı için önemi ve anlamı büyüktür. Bugünü halkımızın gönül rahatlığı içerisinde kutlaması için tatil günü olarak düzenlenmiştir”.
 

Bugün İsveç’in her tarafında çeşitli eğlencelerle kutlanmaktadır. Göçmenler de bugüne büyük ilgi göstermekte, eğlence ve piknik alanlarını doldurmaktadırlar.

 

İsveç Postası

 

İsveç Ulusal Günü İsveç Bayrak Günü 6 Haziran İsveç Ulusal Günü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ