Büyükelçi Zergün Korutürk’ün basın toplantısı

İsveç’te dört yılını dolduran Büyükelçi Zergün Korutürk Ağustos ayında Türkiye’ye dönüyor.

Büyükelçi Zergün Korutürk’ün basın toplantısı
Büyükelçi Zergün Korutürk’ün basın toplantısı
Bu içerik 3351 kez okundu.

Büyükelçi zaman zaman basınla biraraya gelerek elçilik çalışmaları ve İsveç’te yaşayan toplumla ilgili bilgilendirme toplantıları yapıyor.
 

Büyükelçimizde ilk kez çok büyük bir kadro değişikliği yapılıyor. Başta Büyükelçi ve tüm müsteşarlar olmak üzerinde on beş’ten fazla çeşitli birimlere bağlı memur Türkiye’ye dönüyor. Yerlerine yeni memurlar geliyor. Bu değişiklik elçilikte bilgi paylaşımı ve çalışma düzenini ne ölçüde etkiler henüz bilinmiyor.
 

Büyükelçi basın toplantısına memur değişiklikleriyle başladı. Toplu memur değişiminin elçilik çalışmaları nasıl etkileyeceğini söylemenin kolay olmadığını dile getirdi.
 

Büyükelçi görev yaptığı zaman içerisinde yetersiz kalan Kançılarya binasının yerine daha iyi ve tüm birimleri bünyesinde toplayacak bir bina alımı için iki yıla yakın çalıştığını ve uygun bir binanın bulunduğunu söyleyerek; “Ne yazık ki, Suudilere ait olan ve satışa sunulan binaya talep olmuştuk. Herşeyimiz hazırdı. Bina satılmaktan son anda vazgeçildi. Böylece yaptığımız tüm çalışmalar boşa gitmiş oldu. Umarım yeni gelecek büyükelçimiz bu işin takipçisi olur ” biçiminde ifade etti.
 

Biby Kolleksiyonu


Büyükelçiliğimizin Türkiye’ye kazandırmak istediği ve İsveç’te “Biby Kolleksiyonu” olarak adı geçen eserler 18. Yüzyıla aittir. Türkiye’ye gidip gelen İsveç büyükelçilerinin topladıkları İstanbul’daki yaşamı yansıtan ve birbirini tamamlayan 103 resimden oluşan bu kolleksiyon bir ailenin elinde bulunuyor. Bu kolleksiyonu değerlendirmek için Türkiye’den kalabalık bir sanatsal değerlendirme ekibin geldiğini ve hazırladıkları raporda; “Eserler önemli sanatsal ve belgesel değere haizdir” ifadelerini kullandıklarını belirterek, “Aile bu eserleri satmak istiyor. Olayın basına yansıması ve duyulması fiyatı çok artırdı..İsveç dışarıda topluca sergilenmesine müsaade etmiyor. İlgilenen özel kuruluşlar var. Türkiye’de mutlaka bir kuruluşumuz bu eserleri topluca satın almalıdır. Bu eserler mutlaka topluca ülkemize kazandırılmalıdır” dedi.
 

115 bin vatandaşımız var


Büyükelçi Zergün Korutürk İsveç’te ortalama olarak 115 bin dolayında Türkiye kökenli vatandaşlarımızın yaşadığını dile getirerek herkese eşit bir biçimde davrandıklarını ve ayrım yapmadıklarını ifade ederek; “Bizim en büyük eksikliğimiz birlik ve beraberlik içerisinde hareket edemeyişimizdir. Ben bunu gözlemledim. Kimseyi suçlamak istemem ama, federasyonlarımız kişisel hırslar ve çıkarlar uğruna biraraya gelip ortak bir çalışma yapma ve tek ses olma durumları yok. Sadece bu yıl 23 Nisan şenliklerinde topluca hareket ettiler, bu yeterli değil. Seneye ne olur bilinmez. Birbirimizi destekleyerek toplumun her alanında varlığımızı hissettirmeliyiz” biçiminde görüşlerini açıkladı.
 

Eğitim eksikliğimiz ön planda


İsveç’teki Türk toplumunun en büyük eksikliğinin eğitim alanında ortaya çıktığını ve bu durumun mutlaka giderilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Üniversiteye gitme çağında olan gençlerimizden sadece % 12’si üniversiteye gidiyor. Bu oldukça yetersiz. Gençlerimiz okumaya özendirilmeliler ve yüksek eğitimlerini tamamlamalıdırlar. Ayrıca buradaki varlığımızı rahat bir biçimde sürdürebilmek için çocuklarımıza kendi dilimizi en iyi bir biçimde öğretmeliyiz. Okullardaki anadil ders saatlerinin yetersizliği biliniyor. Evde mutlaka Türkçe konuşmalıyız, buna çocuklarımzı alıştırmalıyız. Uppsala Üniversitesi Türkçe  Bölümü açıldı. Mezunlarını iki yıl içinde verecek ama, ilgi az. Burada Türkçe öğretmenine önümüzdeki yıllarda ihtiyaç olacak” dedi.

 

İki saatten fazla süren toplantıda Büyükelçi Zergün Korutürk buraya çeşitli vesilelerle gelip giden milletvekili, bilim insanı, işadamı gibi insanlarımıza da yardımcı olduklarını anlattı. Cumhurbaşkanı sayın Abdullah Gül’ün ziyaretinin çok başarılı geçtiğini ve bu ziyaretten ziyadesiyle memnun kaldıklarını söyledi.

 

İsveç Postası

Zergün Korutürk Büyükelçi Zergün Korutürk Basın Toplantısı Stockholm Zergün Korutürk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ