İsveç, Suriye’ye Amerikan Askeri Yardımını Yanlış Buluyor

Bugün İsveç TT ajansına bir açıklama yapan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt artan Amerikan askeri yardımın ne kadar daha süreceğine ve neleri kapsayacağına ilişkin belirsizlikler bulunduğunu yorumluyarak, “Şunu bilmeliyiz ki, Amerika’nın Esad karşıtlarına verdiği askeri destek bir talihsizliktir” dedi.

İsveç,  Suriye’ye Amerikan Askeri  Yardımını Yanlış Buluyor
İsveç,  Suriye’ye Amerikan Askeri  Yardımını Yanlış Buluyor
Bu içerik 1244 kez okundu.

Carl Bildt açıklamasında, ”Ben, Suriye’deki  isyancıları silahlarla donatarak görüşmelerle ilerleme sağlanacağına inanmıyorum. Bu durumda her zaman risk vardır. Çünkü bu tür hareketler politik çalışmaların altını oyuyor, elverişsiz koşullar yaratıyor” görüşünü ileri sürdü.
 

Ayrıca Amerika’nın Suriye senaryosunun tehlikeli olduğunu, isyancılara silah verilirken aynı zamanda Rusya’nın da Esad hükümetini desteklediğine dikkat çekerek; “Bu bir savaşa yönlendirme taktiğidir. Bu konuda hiç kuşkum yok. Bu durum ciddiydi şimdi  daha da ciddi bir hal aldı. Çünkü insancıl koşullar çok kötüye gidiyor. Uluslararası bir silah ambargosu şarttır. Silah dağıtımı durdurulmalıdır.” İfadelerine yer verdi.
 

Amerika ve İngiltere ısrarla Esad hükümetinin kimyasal silah kullandığını ileri sürerek isyancılara askeri silah yapılmasını istiyor. Kimi kaynaklar Türkiye üzerinden silah sevkiyatı yapıldığını söylüyorlar. Türkiye Suriye sınırı çok karmaşık ve hergün yüzlerce isyancı giriş çıkış yaparak Esad’a karşı savaşıyor. Haziran başında AB Dışişleri Bakanları toplantılarında isyancılara askeri malzeme ve silah verilmesi karara bağlanmıştı. İsveç bu tasarıya gönülsüz de olsa onay vermişti.
 

İsveç Hükümeti Esad’ın kimyasal silahlara başvurduğunu ya da vurmadığı konusunda şimdiye kadar bir açıklama yapmadı. 

 

İsveç Postası

Carl Bildt Carl Bildt Suriye İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ABD Silah Suriye Senaryosu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ