Bu Daha Bir Başlangıç

Taksim Gezi Parkı eylemiyle başlıyan protestolar tüm Türkiye’ye oradanda yurtdışına yayılmıştı. Avrupa’nın çeşitli başkentlerinde ve önemli kentlerinde düzenlenen gösteriler İsveç’in başkenti Stockholm ve Malmö’de yapılan eylemlerle AKP iktidarının polis şiddeti protesto edildi.

Bu Daha Bir Başlangıç
Bu Daha Bir Başlangıç
Bu içerik 1571 kez okundu.

STOCKHOLM – 15 Haziran Cumartesi günü üçüncü kez toplanan protestocular “Bu daha bir başlangıç” diye sloganlar atarak caddeden Sergel Meydanı’na davullar, tava, tencere, tef ve ellerindeki şişeler içerine doldurdukları nesnelerle tempolu bir biçimde sesler çıkarak girdiler. Meydanda, “Bu daha bir başlangıç”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuz” sloganlarıyla çın çın çınladı.
 

Protesto eylemine katılan kadınların, genç kızların büyük bir çoğunluğu kırmızı buluz ya da elbiseleriyle dikkat çekiyorlardı. Hakan Vreskala, Burcu – Kudret ikilisin inisiyatifiyle protesto eylemlerini sürdüren grubun protesto eylemini  İsveçliler de  oldukça ilgiyle izliyorlar. İsveç basını Türkiye’deki eylemlere ilk günden itibaren gereken ilgiyi göstermiş ve İstanbul’a  muhabirlerini yollayarak, yaşananları kendi gözlemleriyle okuyucularına sunmayı yeğlemişti.
 

Bu haftaki protesto İstanbul’dan dönen Hakan Vreskala orada yaşananları dile getirmesiyle başladı. Beş protestocunun öldürüldüğünü, çok sayıda yaralı bulunduğunu söyledi. Eylemcilerin azimli ve kararlı bir biçimde protestolarına devam edeceklerini anlattı. Müzikler, halaylar, konuşmalar ve türkülerle süren eylem, sık sık atılan sloganlarla heyecanlı bir ortama dönüştü.
 

Konuşmacılar, iktidarın tutumunu ve polis şiddetini kınadılar. Tayyip Erdoğan’ın söylemleriyle kendisi gibi düşünmeyenleri, terörist, çapulcu, vandal hatta vatan haini ilan etmesini büyük bir talihsizlik olduğunu söylediler. Başbakanın halkına düşmanca ve kindar bir anlayışla baktığını dolaysıyla da bir öç alma duygusu içerisinde olduğunu belirttiler.
 

Stockholm protesto eylemlerine sonuç alıncaya kadar devam edileceği belirtildi.

 

İsveç Postası

Sergel Meydanı Sergeltorget Taksim Gezi Parkı Stockholm Stockholm Sergeltorget protesto
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ