Stockholm’da FEMEN’den İlginç Protesto

Dünyaca tanınan Ukraynalı grup Femen bu sefer çok ilginç bir protestoya imza attı. Stockholm’un Södermalm bölgesinde bulunan camiye girerek soyundu.Üç protestocu kadından oluşan grup “Şerita hayır”, “Kadınlara özgürlük” sloganları attı.

Stockholm’da FEMEN’den İlginç  Protesto
Stockholm’da FEMEN’den İlginç  Protesto
Bu içerik 2780 kez okundu.

Ukraynalı Femen grubu dünyadaki kadın  özgürlüğüne karşı yasaları ve tutumları fırsat buldukça protesto eden eylemlere imza atıyor. Türkiye’de de daha önce Ayasofya’nın önünde soyunarak Türkiye’deki kadına şiddeti eleştiren grup, bu sefer ilk kez ilginç bir eyleme başvurdu. İsveç’in başkenti Stockholm’un Södermalm bölgesinde bulunan, genellikle Ortadoğulu ve Kuzey Afrikalıların devam ettiği camiye Cumartesi günü saat 11.00 dolaylarında girerek üst kısımlarını çıkardılar. Yarı çıplak kalan ve “Şeriata hayır”, “Kadınlara özgürlük”, “Vücut benim vücudum, başkalarının onuru değil” türünden sloganlar atan üç protestocuyu cami görevlisi polise bildirerek yardım istedi. Camiye gelen polisler biri Mısırlı, biri Tunuslu ve biri de İsveçli olan protestocuları camiden çıkararak polis istasyonuna götürdü.


Böylece dünyada ilk kez camide yarı çıplak soyunan kadınlar eylem yapmış oldu. İsveç Postası’nın ulaştığı kimi kişiler, "camiler ya da dinlerce kutsal kabul edilen mekanların bu tür eylemlerle saygısızlıkla karşı karşıya kalması ya da dinsel değerlerin hoş olmayan biçimlerde saldırıya uğraması kabul edilebilecek bir durum değil"  yönünde görüşlerini açıkladılar.


Aynı zamanda,”Taksim Gezi Parkı eylemleri esnasında polisten kaçan Dolmabahçe’deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’ne sığınan gençler, başbakan tarafından ayakkabılarıyla girdikleri ve içki içtikleri gibi gerçek dışı savlarla suçlanmışlardı. Bu tür gerçek dışı savlarla insanların kışkırtılması da doğru değildir” ifadelerini kullandılar.


İsveç Postası

Femen Femen Stockholm Femen Ukrayna Femen Protesto Cami Femen Cami
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ