İSVEÇ BAŞBAKANI STEFAN LÖFVEN: ”ÇOCUK ÇOCUKTUR!”

İsveç ile Türkiye arasında ipler geriliyor. Ürdün’de mülteci kamplarını gezmekte olan İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nın "15 yaşından küçükler ve cinsel ilişki" konusundaki kararını "endişe verici" bulduklarını, bu konuda geri adım atmayacaklarını söyledi ve "Çocuk, çocuktur" dedi.

İSVEÇ BAŞBAKANI STEFAN LÖFVEN: ”ÇOCUK ÇOCUKTUR!”
İSVEÇ BAŞBAKANI STEFAN LÖFVEN: ”ÇOCUK ÇOCUKTUR!”
Bu içerik 1713 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


Türkiye'de Anayasa Mahkemesi’nin, "15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına" ilişkin hükmü iptal etmesi ve "12-15 yaş grubunun tamamı için aynı müeyyidenin uygulanmasını hukuki karar ile müeyyide arasındaki orantıyı bozduğu" kararının ardından, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek arasında Twitter üzerinden başlayan tartışmaya, İsveç Başbakanı Stefan Löfven de resmi bir ziyaret için bulunduğu Ürdün’den katıldı. Başbakan Löfven tartışmayı başlatan Dışişleri Bakanı Margot Wallström’e destek çıktı. Wallströme’e bir destek de Liberal Parti Milletvekili Birgitta Ohlsson’dan geldi.

İsveç Hükümeti ile Türk Hükümeti arasında Margot Wallström’ün başlatığı tartışma büyüyor. Türk Dışişleri Bakanlığı İsve’in Ankara Büyükelçisini çağırmış ve Türk Büyükelçisi Kaya Türkmen İsveç Dışişleri Bakanlığını ziyaret ederek konuya ilişkin bilgi vermişti. Bu tartışmanın şimdilik durmayacağı ve tartışmanın süreceği anlaşılıyor. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yanlış bilgilendirilmeden kaynaklanan bir konuyu Margot Wallström’ün yanlış değerlendirdiğni belirtmişti.

Konuya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan İsveç Başbakanı Stefan Löfven, "Görüşlerimizden geri adım atmamız söz konusu değil; çocuk, çocuktur" diye konuştu. Löfven gazetecilere yaptığı açıklamada, İsveç’in Türkiye ile iyi diyalog içinde olmak istediğinin altını çizerek, "Diyalog içinde olmak bizim için önemli; ancak, kuvvetle inandığımız konuları da ifade etmeliyiz. Anayasa Mahkemesi'nin kararı endişe verici. Bizim açımızdan, savunduğumuz çocuk haklarının güçlendirilmesi konusunda görüş bildirmemiz önemli" dedi.

İsveç Başbakanı, "Çocuk haklarının güçlendirilmesi konusundaki görüşümüzden geri adım atmamız için bir neden yok. İfade etmek istediğim, çocuk haklarının ileriye değil, geriye doğru gitmesi riski var. Çocuk çocuktur. Evlilik veya cinsel ilişki gibi konularda (yetişkinler gibi) değişik konularda seçim yapabilme olanakları yoktur" diye konuştu.

stefan löfven margot wallström mevlüt çavuşoğlu cinsel istismar çocuk anayasa mahkemesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ