MİKAİL YÜKSEL YENİ PARTİ KURMAYI DÜŞÜNÜYOR

Birtakım suçlamalarla Merkez (Center) Partisi’nden ihraç edilen ama meclis listesinde 2’nci yerini koruyan Mikail Yüksel yeni bir liberal içerikli parti kurmayı planladığını Göteborg Posten gazetesine açıkladı.

MİKAİL YÜKSEL YENİ PARTİ KURMAYI DÜŞÜNÜYOR
MİKAİL YÜKSEL YENİ PARTİ KURMAYI DÜŞÜNÜYOR
Bu içerik 648 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI  


Mikail Yüksel hakkında hem ülkücülerle bağı var hem de Erdoğan’ın İsveç’teki megafonu suçlamaları üzerine partisinden Çarşamba günü ihraç edilmişti. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Yüksel, “Partime babamın MHP ile olan bağlantısını anlattım. Bana, İsveç örgütü kurmamı istemeleri kabul etmediğimi ve o görüşle herhangi bir bağım kalmadığı söyledim.” Bu durum Merkez Partisinin üyesine değil, hakkında çıkarılan dedikodulara inandığı ortaya koyuyor.

Parti Sekreteri Michael Arthursson, dün yaptığı açıklamada Yüksel’in ırkçı partiyle hem ailesinin hem de kendisinin bağından söz etmedi” demişti. Yüksel aksini ispat eden elinde ses kayıtları bulunduğunu belirtmişti.

Mikail Yüksel’in Türkiye’de Kulu’da başlattığı seçim kampanyasını ki, -İsveç’te 40 bine yakın Kululu var- iktidarın gölgesinde ve desteğiyle sürdürdüğünü Kurdo Baksı, Göteborg Posten gazetesine yazdığı makalesinde ileri sürmüştü.

Mikail Yüksel ilk elde meclise girmeyi düşündüğünü ve sonrasında liberal içerikli bir parti kurmayı planladığını dile getirdi. Yeni partinin en önemli ayağını entegrasyon politikaları oluşturacağını ifade ediyor. Partiye ilişkin, “İsveç’te çok geniş bir iletişim ağım var ve bunu kullanmak istiyorum. Elbette partiyi yalnız kurmayacağım. Bu konuda hem İsveçli hem de göçmen kökenli arkadaşlarım, dostlarım var. İnsanların çoğunluğu mevcut partilerden yorulmuş durumdalar. Aynı zamanda ırkçı İsveç Demokratları’nın seçenek olmadığını düşünüyorlar” ifadelerini kullanıyor.

Göteborg Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Profesörü Folke Johansson GT’ye verdiği demecinde, “Mikail Yüksel seçim kanununa göre gerekli oyu alırsa seçilir. Fakat hiçbir etkinliği olmaz. Çünkü komisyonlara seçilemeyecek sadece sıradan partisiz bir milletvekili pozisyonunda olacak. Elbette yeni bir parti kurabilir ve mecliste propagandasını yapabilir” yorumunu yapıyor.

İsveç Göteborg Mikail Yüksel liberal parti kurmak Folke Johansson GT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI