AŞIRI IRKÇILARIN YÜRÜYÜŞ İZİN VERİLMEDİ

Haftasonu Stockholm’da çeşitli örgütlerin mitingleri ve gösterileri vardıç Buna spor yarıöşmaları da eklenince Stockholm sokakları çok hareketli anlar yaşadı

AŞIRI IRKÇILARIN YÜRÜYÜŞ İZİN VERİLMEDİ
AŞIRI IRKÇILARIN YÜRÜYÜŞ İZİN VERİLMEDİ
Bu içerik 548 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


Aşırı ırkçı Kuzey Direniş Hareketi Stockholm’da gösteri yapmak için kurumlardan gerekli izni almışlardı. Aşırı ırkçılara izin verilmesi basında tartışılır noktaya geldi. Polis toplantı ve gösteri saatinden birkaç saat önce aşırı ırkçıların yürüyüş iznini iptal etti. Irkçıların bu durum büyük tepkisini çekti.

Polis toplantının yapılacağı Kungsholmen’de bölgesi sokaklarını güvenlik şeridine aldı. Kungsholmen’de toplanan 150 – 200 aşırı ırkçıya karşı güvenlik şeritleri etrafında yüzlerce anti-ırkçı insan yer aldı. Genellikle “faşizme geçit yok” ve “Sokaklarımızda ırkçı istemiyoruz” sloganları atıldı.

Buna karşılık aşırı ırkçılar alanda yaptıkları konuşmalarda polisin izni geri çekme kararını çok sert bir biçimde eleştirdiler. Yapılan konuşmalar yaklaşık birbirinin aynıydı. Üç saat süren toplantıda katılanlara bedava kahve ve sandviç verildi. Irkçı sembollerin üzerinde yer aldığı tişortler, kitaplar satıldı.


                                                        Parti liderleri için "vatan haini" diye bağırırlarken

Aşırı ırkçı konuşmacılar genellikle parti liderlerine ve meclisteki 349 milletvekilşine yönelik ağır eleştirilerde bulundular. Tüm politikacıları emperyalizmin, kapitalizmin değirmenine su taşıyan “vatan hainleri” olarak nitelediler. Parti liderlerinin tek tek adını sayarak topluca “vatan haini” diye bağırdılar. Buna bir başka ırkçı parti olan İsveç Demokratları’nın başkanını da dahil ettiler.

Aşırı ırkçılar politikacılar ne yaparsa yapsınlar “biz yurtseverlerin” köklerini kazıyamıyacak, ortadan kaldıramayacaklardır sözlerini kullandılar. Bu yolda ne kadar inançlı olduklarını belirttler. Bu konuşmalardan göçmenlerde ve özellikle İslamistler üzerlerine düşen payı aldılar.


Çevrede toplanan anti-ırkçıların sayısı birkaç bini buluyordu. Onlarda "Sokaklarımızda ırkçı istemiyoruz" diye haykırdılar

İsveç Stockholm Kungsholmen gösteri aşırı ırkçılık NMR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI