İSVEÇ SEÇİMLERİNDEN KAOS ÇIKTI

İsveç’te dün yapılan seçimlerde sol ve sağ taraf birbirlerine üstünlük sağlayamadı. Her iki tarafta yüzde 40’ın üzerinde oy alırken, seçimden ırkçı İsveç Demokratları kazançlı çıktı. Irkçı parti oylarını yüzde 5 dolaylarında artırdı.

İSVEÇ SEÇİMLERİNDEN KAOS  ÇIKTI
İSVEÇ SEÇİMLERİNDEN KAOS  ÇIKTI
Bu içerik 1398 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


İsveç seçimlerinden bir bakıma çekişme ve gerilim çıktı denebilir. Sol ve sağ blok oyları birbirine yakın seyretti. Sol blok yüzde 40,64, sağ blok yüzde 40,33 kazanırken milletvekili sayısı 144 – 143 oldu. Irkçı parti oyların 17,6’sını alaral 62 milletvekili çıkardı.

Sağ blok parti liderleri Sosyal Demokrat Başbakan Stefan Löfven’in istifasını dile getirirken, başbakan bloklarüstü bir hükümet kurulabileceğine vurgu yaptı. Sağ blok, ırkçı İsveç Demokratlarıyla koalisyon kurmamayı tercih edeceklerini açıkladılar. Seçimden yüzde 17,6’yla en kazançlı parti çıkan ırkçı parti, Ilımlı Muhafazakar Parti’ye koalisyon ışığı yakıyor ve görüşmelere hazır olduğunu söylüyor.

Irkçı parti en çok oyları güney ve orta İsveç seçmeninden aldı. Bu bölgelerde önemli 33 belediyeden 22’sinde çoğunluğu sağladı.

Partilerin aldıkları oyların yüzdeleri:

Sosyal Demokratlar % 28, 4 (-2,4)
Sol Parti % 7,9 (+ 2,2)  
Çevre Partisi/Yeşiller % 4,3 (- 2,4)
Ilımlı Muhafazakar Parti % 19,8 (- 3,5)  
Merkez Partisi % 8,6 (+ 2,5),
Liberal Parti % 5,5 (+0,1)
Hıristiyan Demokratlar % 6,4 (+1,8)
İsveç Demokratları % 17,6 (+4,7)
Feminist Parti % 0,4 (-2,6)
Diğerleri % 1 (+0,1)

Kapılarını Merkez Sağ Parti ve Liberal Parti’ye açan Sol blokta yer alan Sosyal Demokratlar bloklarüstü bir hükümet kurabilecek mi? Bu sorunun yanıtını önümüzdeki günlerde görüşme trafiği belirleyecek. Özellikle Merkez Parti Başkanı Annie Lööf, bekle gör politikası izleyecek gibi görünüyor. Kapılarını henüz böylesi bir hükümete kapamış değil.

Liberal Parti Başkanı Jan Björklund henüz Hükümete girip ya da girmeme konusunda karşı bir açıklama yapmadı. O da bir ölçüde ılımlı konuşarak kapıları açık tutma noktasında gibi gözüküyor.

İsveç Seçim Kaos Stefan Löfven Başbakan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI