DALAI LAMA İSVEÇ’İ ZİYARET EDİYOR

Tibet ruhani lideri Dalai Lama İsveç’in güney kenti Malmö’yü ziyaret ediyor. Budist lider Çin’in Tibet’i 1958 yılında işgal etmesinden bu yana Hindistan’da yaşıyor. Dalai Lama Bireysel İnsani Yardım kuruluşunun 80’nci yıldönümüne katılıyor.

DALAI LAMA İSVEÇ’İ ZİYARET EDİYOR
DALAI LAMA İSVEÇ’İ ZİYARET EDİYOR
Bu içerik 700 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


Budist lider Dalai Lama, Bireysel İnsani Yardım adlı kuruluşun 80’nci yıldönümüne katılmak için Malmö’ye geldi. Dalai Lama bundan 15 yıl kadar önce de İsveç’i ziyaret etmiş ve 15 yıl önce öldürülen Dışişleri Bakanı Anna Lindh ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

Dalai Lama aynı zamanda Anna Lindh’in 15 ölüm yıldönümüne denk gelen ziyareti nedeniyle Anna Lindh anarak, ”Pek çok dostum şu an yaşamda değil fakat onların ruhlarını ileriye taşımak gibi bir sorumluluk hissediyorum” dedi.

83 yaşındaki ruhani lider Malmö’de hem bir basın konferansı düzenledi hem de ”Mutluluk ve Barış Sanatı” konusunda bir konferans verdi. Lama, basının sorularına yönelik, ”Mutluluk ve barış çok önemli iki kavram. Tabii ki uyku da öyle. Bu gece 12 saat uyudum” ifadelerini kullandı.Dalai Lama çeşitli basın ve yayın organalrına özel ropörtajlar verdi. İsveçli politikacıların mülteciler konusundaki görüş ayrılıkların sorulması üzerine, ”Mültecilere ve özellikle çocuklara eğitim olanakları sağlayın. Nihai sonuçta onlar ülkelerine dönerek, ülkelerini inşaa etsinler” dedi.

Dünyadaki iklimsel değişime de değinen Lama, ”Paris anlaşması son derece önemlidir. ABD Başkanı’nın anlaşmadan desteğini çekmesine çok üzüldüm. Umuyorum ki, küresel ısınma kontrolumuz altında ortadan kalkar. İsveç kendisini uzun zaman koruyabilir ama Hindistan ve Afrika çok acılar çekebilir. Ne yazık ki, doğa kontrolumuz dışındadır” görüşlerine yer verdi.

İsveç Malmö Dalai Lama ziyaret Bireysel İnsani Yardım Barış Budizm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI