İSVEÇ’TE SEÇİM SONRASI BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

9 Eylül’de yapılan İsveç seçim sonuçlarından iktidar çıkmamıştı. Sol ve sağ blok olarak adlandırılan 7 siyasi parti ortalama yüzde 40’ın üzerinde eşit düzeyde sayılabilecek oy almışlardı. Milletvekilliği dağılımı 144’e 143 olarak ortaya çıkmıştı. Seçim kesin sonuçlarının Cuma (yarın) günü açıklanacağı ‘Seçim Kurumu’ tarafından açıklanmıştı.

İSVEÇ’TE SEÇİM SONRASI BELİRSİZLİK SÜRÜYOR
İSVEÇ’TE SEÇİM SONRASI BELİRSİZLİK SÜRÜYOR
Bu içerik 808 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


İlk seçim sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra yeni hükümet kurma çalışmaları her iki tarafta da başlamıştı. Sosyal Demokrat Başbakan Stefan Löfven Merkez sağ parti ve Liberal parti ile temaslara geçmiş ama yeterli yanıtı bir türlü alamamıştı. Merkez Parti Başkanı Annie Lööf üstü kapalı başbakanlık teklifine de pek sıcak bakmamıştı. Fakat, Annie Lööf’ün hala sağ blok’un bir çözüm üretebileceği yönünde kanaatlara sahip olmasının rolünü de göz önünde bulundurduğu sanılıyor.

Sağ blokta yer alan diğer iki parti Ilımlı Muhafazakar ve Hıristiyan Demokratlar “Sağ Blok”un hükümet kurmasını ve bunun Sosyal Demokratlarca desteklenmesinden yana bir tavır sergiliyorlar. Her iki parti de ırkçı İsveç Demokratlarından uzak durmaya çalışıyorlar.

Merkez partili seçmenin yüzde 40’dan fazla bir bölümü partinin saü bloktan ayrılarak “sol blok” ile bir hükümet kurmasını istiyor. Aynı istek yapılan anketlerde Liberal partide de ortaya çıkıyor. Her iki parti de tabandan gelen bu rüzgara karşı ne kadar direnecekler, belli değil. Merkez Partisi Genel Sekreteri Michael Arthursson her ne kadar, “Bizim seçeneğimiz, Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson yanıdır” dese de, yüzde yüz kapıları sol bloka kapamadıkları gerçeği de var.

Sosyal Demokrat Başbakan “sağ blok”un koalisyon kurarak kendilerinin de bunu desteklemesinin düşünülemeyeceğini vurgulayarak “destek partisi olmayacağız” görüşünü savunuyor.

Irkçı İsveç Demokratları kendilerinin de politik kararlarda rol alacağı sağ blok’u dışarıdan destekleme bir ölçüde ‘destek partisi’ olma arzusunda olduklarını her zaman açıklıyorlar. Sağ blok bu duruma ‘evet’ der mi, bilinmez?

İsveç seçimlerinden sonra ortaya  çıkan bu belirsizlik ve gerilim ortamı yeni bir seçimi getirebilir mi? Bu İsveç seçim tarihinde pek rastlanmayan bir durum ama değişen çağ ve koşullar göz önüne alındığında ‘olabilir’ görüşü de yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

İsveç seçim hükümet sol blok sağ blok Başbakan Stefan Löfven Annie Lööf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI